Prikazano: 1 - 20 od 491 zapisov
sreda, 19. februar 2025

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.
petek, 7. februar 2025, ob 20. uriPZS

Planinski vestnik že 130 let | napovednik filma

Ste vedeli, da so planinci že pol stoletja prej, preden je Prešernov dan postal slovenski kulturni praznik, 8. februar zapečatili kot svoj praznik? Osmega februarja 1895 je namreč izšla prva številka Planinskega vestnika, ki letos praznuje častitljivih 130 let. Najstarejša še izhajajoča slovenska revija je v jubilejno leto vstopila tudi kot e-revija. V čast 130. obletnici bo 30. marca v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani javna sodna obravnava urednika Vladimirja Habjana pred poroto, jeseni bo na ogled tudi dokumentarni film o Planinskem vestniku.
četrtek, 30. januar 2025, ob 13.30 uriPZS

Poravnajte članarino do konca januarja za članski popust na naročnino na Planinski vestnik

Položnice za letno naročnino na Planinski vestnik bodo poslane februarja. Tako imate do konca januarja čas za včlanitev, z njo pa pravico do cenejše naročnine na našo planinsko revijo.
ponedeljek, 27. januar 2025, ob 11.50 uriPZS

Vladimir Habjan kandidat za ime tedna na Valu 202

Vladimir Habjan, že 24 let odgovorni urednik Planinskega vestnika, najstarejše še izhajajoče slovenske revije, ki letos praznuje častitljivih 130 let, je kandidat za ime tedna na Valu 202. Zanj lahko glasujete s SMS-sporočilom VAL2 na 1919, v spletni anketi in v živo na 01/475 22 02 v ponedeljek ob 14.45.
sreda, 22. januar 2025, ob 14. uriPZS

Knjižni poklon Mojstranškim vevericam in 130 let Planinskega vestnika - dvojni planinski praznik

Mojstranške veverice, ki se jim je Planinska zveza Slovenije leta 2023 poklonila s priznanjem za življenjsko delo v alpinizmu, svoje odmevne in tudi manj poznane alpinistične in gorskoreševalne zgodbe delijo v novi knjigi Planinske založbe. Klavdij Mlekuž, Janko Ažman, Janez Brojan in Janez Dovžan so jo med prve bralce pospremili 22. januarja v Mojstrani, predstavili pa jo bodo tudi 17. februarja na Festivalu gorniškega filma v Ljubljani. Plezalskih legend šestdesetih in sedemdesetih let ni združeval le skupni cilj, plezanje težkih smeri, ampak predvsem izredno dobro sodelovanje. Mojstranške veverice so tudi osrednja tema januarskega Planinskega vestnika, najstarejše še izhajajoče slovenske revije, ki v jubilejno leto vstopa tudi kot e-revija. Njena prva številka je izšla 8. februarja 1895, istega leta, ko so na Triglavu postavili Aljažev stolp. V čast 130. obletnici bo 30. marca v Slovenskem planinskem muzeju javna sodna obravnava urednika Vladimirja Habjana pred poroto, jeseni bo na ogled tudi dokumentarni film o Planinskem vestniku.
petek, 17. januar 2025

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.
sreda, 1. januar 2025, ob 1. uriPZS

Naj se vam v letu 2025 iskrijo beseda, misel in korak

Naj se vam v letu 2025 iskrijo beseda, misel in korak.
petek, 20. december 2024, ob 10. uriPZS

Planinski vestnik kot e-revija | korak v digitalno prihodnost

Planinski vestnik, ki bo prihodnje leto praznoval 130 let svojega neprekinjenega delovanja, ni zgolj revija - je kronika slovenske planinske zgodovine, obenem pa postaja sodoben medij, ki povezuje tradicijo z inovacijami. Ob 130. obletnici smo pripravili modernejšo različico - e-revijo, ki omogoča branje preko telefona, tablice ali računalnika. Do konca januarja 2025 bo e-Planinski vestnik na voljo brezplačno.
ponedeljek, 16. december 2024

Ob koncu leta z Vestnikom po Kaninu

Zadnja letošnja številka Planinskega vestnika je posvečena Kaninu, temu našemu pogorju rekordov. Avtor osrednje teme Marko Berginc se je Kaninu dodobra posvetil z različnih kotov, tam pa najdemo tudi veliko kač strupenjač.
sreda, 27. november 2024, ob 10. uriPZS

Vladimir Habjan: Pisanje, urednikovanje, gorska brezpotja in vseživljenjska povezanost z gorami #podcast

V tokratni epizodi z nami mojster pisane besede in ustvarjalni multipraktik, kritični mislec in gorniški intelektualec, urednik Planinskega vestnika Vladimir Habjan.
torek, 26. november 2024, ob 19. uriPZS

40. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

Slovenski knjižni sejem s polnimi pljuči zadiha med 26. novembrom in 1. decembrom 2024 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Na stojnici Planinske zveze Slovenije vas pričakujemo s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, novostmi in uveljavljeno knjižno bero. Veselimo se tudi pogovora z Žarkom Rovščkom o knjigi izbranih del Toneta Škarje Iskri se beseda. Dobrodošli v dobri družbi! Vstop je prost.
četrtek, 21. november 2024, ob 10. uriPZS

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Brati gore v Kamniku

Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda! V njegovem domačem Kamniku pod krovom festivala Brati gore. Na mednarodni dan gora, 11. decembra, se bo v prostorih GRS Kamnik ob 18. uri s soavtorjem in urednikom knjige Iskrì se beseda Žarkom Rovščkom ter neutrudnima Francetom Malešičem in Bojanom Pollakom pogovarjala Mojca Volkar Trobevšek. Vabljeni!
torek, 19. november 2024, ob 12.30 uriPZS

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Slovenski knjižni sejem - pogovor z Žarkom Rovščkom

Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda so literarna zapuščina njegovih bogatih življenjskih izkušenj v alpinizmu in himalajizmu, ki jo je uredil publicist Žarko Rovšček. O veličini zapisanega in nastajanju knjige spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni v sredo, 27. novembra, ob 11. uri na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani!
nedelja, 17. november 2024

Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.
četrtek, 17. oktober 2024

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.
sreda, 18. september 2024

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.
ponedeljek, 22. julij 2024

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.
ponedeljek, 17. junij 2024

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.
sobota, 18. maj 2024

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.
torek, 16. april 2024

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.
Prikazano: 1 - 20 od 491 zapisov

Iskanje med novicami