Prikazano: 1 - 20 od 483 zapisov
sreda, 27. november 2024, ob 10. uriPZS

Vladimir Habjan: Pisanje, urednikovanje, gorska brezpotja in vseživljenjska povezanost z gorami #podcast

V tokratni epizodi z nami mojster pisane besede in ustvarjalni multipraktik, kritični mislec in gorniški intelektualec, urednik Planinskega vestnika Vladimir Habjan.
torek, 26. november 2024, ob 19. uriPZS

40. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!

Slovenski knjižni sejem s polnimi pljuči zadiha med 26. novembrom in 1. decembrom 2024 na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani. Na stojnici Planinske zveze Slovenije vas pričakujemo s posebnimi sejemskimi ugodnostmi, novostmi in uveljavljeno knjižno bero. Veselimo se tudi pogovora z Žarkom Rovščkom o knjigi izbranih del Toneta Škarje Iskri se beseda. Dobrodošli v dobri družbi! Vstop je prost.
četrtek, 21. november 2024, ob 10. uriPZS

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Brati gore v Kamniku

Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda! V njegovem domačem Kamniku pod krovom festivala Brati gore. Na mednarodni dan gora, 11. decembra, se bo v prostorih GRS Kamnik ob 18. uri s soavtorjem in urednikom knjige Iskrì se beseda Žarkom Rovščkom ter neutrudnima Francetom Malešičem in Bojanom Pollakom pogovarjala Mojca Volkar Trobevšek. Vabljeni!
torek, 19. november 2024, ob 12.30 uriPZS

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Slovenski knjižni sejem - pogovor z Žarkom Rovščkom

Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda so literarna zapuščina njegovih bogatih življenjskih izkušenj v alpinizmu in himalajizmu, ki jo je uredil publicist Žarko Rovšček. O veličini zapisanega in nastajanju knjige spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni v sredo, 27. novembra, ob 11. uri na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani!
nedelja, 17. november 2024

Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.
četrtek, 17. oktober 2024

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.
sreda, 18. september 2024

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.
ponedeljek, 22. julij 2024

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.
ponedeljek, 17. junij 2024

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.
sobota, 18. maj 2024

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.
torek, 16. april 2024

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.
ponedeljek, 18. marec 2024

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.
sreda, 14. februar 2024

Februarski Vestnik se spominja odprave na Tirič Mir

Februarska številka Planinskega vestnika se spominja skupne slovenske-poljske alpinistične odprave iz leta 1978 na Tirič Mir, ki je s 7708 metri najvišji vrh pogorja Hindukuš in hkrati najvišji vrh izven Himalaje in Karakoruma, po višini pa triintrideseti na svetu.
petek, 2. februar 2024, ob 18.40 uriPZS

Vertikala | predstavitev vodnika po planinski poti SPD Trst v Ljubljani

Planinska pot Slovenskega planinskega društva Trst "Vertikala", dolga 384 km, je bila zamišljena in urejena pred več kot petdesetimi leti, lani pa so izdali prenovljen vodnik. Vizionarska ideja zamejskih Slovencev vodi popotnika k odkrivanju in spoznavanju krajev, tradicij, kulture in območja, kjer živijo Slovenci na zahodni meji. Z avtorjema vodnika Jasmin Rudež in Maksimiljanom Kraljem ter predsednico SPD Trst Marinko Pertot se bo v torek, 6. februarja, ob 18. uri v Knjižnici Otona Župančiča v Ljubljani pogovarjala Zdenka Mihelič. Toplo vabljeni!
četrtek, 18. januar 2024

Januarski Planinski vestnik s prenosnimi kuhinjami

Prva letošnja številka Planinskega vestnika postreže z zelo zanimivim testom opreme - in sicer s testom prenosnih kuhinj oziroma kar enajstih kuhalnikov. Prenosni kuhalniki imajo že precej dolgo brado in številnim popotnikom, alpinistom in dopustnikom omogočajo kakovostno prehranjevanje na krajših in daljših potepanjih. Topijo nam sneg, prekuhavajo oporečno vodo, kuhajo kavo kofeinskim odvisnikom in omogočajo kakovostnejše prehranjevanje od žuljenja energijskih ploščic in sendvičev. Pokukali pa smo tudi v vrečke s hrano, zakaj in kakšne izbrati, kdaj pridejo prav in komu.
ponedeljek, 8. januar 2024, ob 7.30 uriPZS

Poravnajte članarino do februarja za članski popust na naročnino na Planinski vestnik

Položnice za letno naročnino na Planinski vestnik bodo poslane marca. Tako imate do konca februarja čas za včlanitev, z njo pa pravico do cenejše naročnine na našo planinsko revijo.
torek, 19. december 2023

Čudovit potopis iz Himalaje v zadnjem letošnjem Vestniku

Zadnja številka Planinskega vestnika prinaša za konec leta zares lep potopis s prav tako dih jemajočimi fotografijami "Čudoviti razgledi na himalajske velikane - Treking do baznega tabora pod Everestom" avtorja Massima Cappuccia. Res je, hoja po poti, ki vodi do baznega tabora Everest, so sanje vsakega gorskega navdušenca, bodisi običajnega popotnika bodisi izkušenega pohodnika. Narediti prve korake v dolini Kumbu proti pobočju najvišje gore na svetu je enkratna izkušnja, ki je ni mogoče doživeti na nobeni drugi visokogorski poti. Tukaj lahko občutite vso zgodovino, mite in legende, zaradi katerih je Everest znan in tako privlačen.
torek, 19. december 2023

Vesel božič in srečno novo leto 2024!

Za nami je še ena pot, po kateri smo skupaj stopali 365 dni. Čas bo naš spomin na preteklo leto kmalu oklestil, ne bo pa izbrisal vseh hribovskih doživetij, ki nam jih je uspelo shraniti v najstarejši slovenski reviji, ki še izhaja. To je zagotovo ena od izpolnjenih želja vseh, ki revijo ustvarjamo, hkrati pa iskrena želja za naslednjih 366 dni. Prepričani smo, da se bo uresničila, saj spomine ustvarjamo in ohranjamo skupaj z vami, drage bralke in bralci, avtorice in avtorji, vsi, s katerimi se podajamo na novo pot, ki bo trajala leto dni. Želimo vam kopico nepozabnih doživetij, izjemnih razgledov in čim več zgodb, ki jih čas ne bo mogel oklestiti. Vesel božič in srečno novo leto 2024! Uredništvo
nedelja, 17. december 2023, ob 21.35 uriPZS

Dušan Škodič ime tedna na Valu 202

Raziskovalec planinske zgodovine Dušan Škodič, avtor knjige Triglav je naš, ki je izšla ob letošnji 130. obletnici Planinske zveze Slovenije, je postal ime tedna na Valu 202. Prisluhnite pogovoru z njim!
četrtek, 14. december 2023, ob 7.30 uriPZS

Brati gore 2023 | Triglav je naš ob 130. obletnici PZS | video in foto

V dneh okrog 11. decembra, mednarodnega dneva gora, se pod krovom festivala Brati gore 2023 po Sloveniji vrstijo številni dogodki, na katerih slavimo alpsko književnost in kulturo. Slovenska izvedba festivala Alpske konvencije je svoj zenit doživela v Kamniku, kjer so se ob letošnji 130. obletnici Planinske zveze Slovenije o knjigi Triglav je naš in sodobnih planinskih izzivih pogovarjali Dušan Škodič, Jože Rovan in Matjaž Šerkezi. Vabljeni k ogledu videa!
Prikazano: 1 - 20 od 483 zapisov

Iskanje med novicami