petek, 16. maj 2025

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Tabor na Concordii in K2 Massimo Cappuccio
Intervjuja sta tokrat dva - eden z Damirjem Šantkom, drugi pa s Patrikom Jagunićem, ki ga je letos pozimi na Norveškem zasul plaz in je bil zasut v njem kar sedem ur in pol - in preživel. Izjemna zgodba preživetja, srečnih okoliščin, volje, motivacije in pozitivnega razmišljanja, o borbi za življenje in za ljubezen. Z nami je delil tudi nekaj stvari, ki jih drugje še ni.

Pišemo o Slovenski planinski poti, naši najbolj priljubljeni in hkrati najstarejši transverzali, s Šantkom se potepamo po Andaluziji v soncu in dežju, po Peci z orkanskim vetrom in med bosanskimi lilijami. Ogledali smo si razstavo na Gradu svetega Justa, pišemo o pomladi in ljubezni v gorah, o nepremagljivem šarmu K2 in o zlatem jubileju PD Viharnik; testiramo pa tudi opremo Fjällräven.

V rubriki Z nami na pot vas Andreja Erdlen vabi po obronkih Trnovskega gozda - in sicer na Kucelj (1237 m), Veliki Rob (1237 m), Skozno (671 m) in Vitovski hrib (604 m) ter na Škabrijel (646 m).

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, strip, kolumna (o dostopu do gora), vzgoja (o feratanju), literatura in planinska organizacija.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter
srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Iskanje med novicami