petek, 7. december 2018, ob 14.45 uriPZS

Stopimo skupaj - namenimo del dohodnine planinstvu

Planinke in planinci, ljubitelji gora, izkoristimo možnost in NAMENIMO DEL DOHODNINE NAŠIM GORAM, NE DA BI NAS TO KAJ STALO! Namenimo del dohodnine za varnejšo in urejeno Slovensko planinsko pot od Maribora do Debelega rtiča. Vaša odločitev, ki velja za davčno tajnost, je povsem samostojna in za vas ne predstavlja nobene finančne obremenitve. Za leto 2018 lahko svojo odločitev izkoristite najkasneje do 31. decembra 2018.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Planinstvo je ena najbolj množičnih dejavnosti v Sloveniji, ki v organizirani obliki temelji na prostovoljstvu. Hkrati je tudi dejavnost v javnem interesu, saj lahko vsi obiskovalci gora:

Ravno zaradi odprtosti planinske organizacije do vseh ljubiteljev gora imajo planinska zveza in veliko planinskih društev status organizacije, ki deluje v javnem interesu, zato so posledično upravičenci do sredstev z naslova dohodnine. Zavezanci za dohodnino lahko namreč 0,5 odstotka odmerjene dohodnine namesto v proračun namenite eni ali več organizacijam. Okoli polovice dohodninskih zavezancev te možnosti še ni izkoristilo.


Vi ste zagotovo med prvimi, ki se zavedate in tudi sami občutite pozitivno naravnanost in družbeno koristnost planinstva, zato vas vabim, da del dohodnine namenite Planinski zvezi Slovenije in/ali kateremu od planinskih društev.

Planinska zveza Slovenije je v letu 2018 s pridobljenimi sredstvi sofinancirala obnovo planinskih poti na Ponce, Olševo, čez Psico na Storžič, z Logarske doline na Okrešelj, Turski žleb, v Kotu do Pekla in čez Rudno polje do Jezerca. Tudi v letu 2019 bomo ta sredstva v celoti namenili za vzdrževanje planinskih poti.

Stopimo v dolini skupaj tisti, ki se srečujemo na planinskih poteh in ki se zavedamo koristnosti dejavnosti planinske organizacije! Namenimo ji del sredstev, ki bi sicer pripadel državnemu proračunu. Finančni upravi (FURS) sporočimo svojo odločitev do 31. decembra letos.

Vaša odločitev, ki velja za davčno tajnost, je povsem samostojna in za vas ne predstavlja nobene finančne obremenitve. Z njo le del sredstev, ki bi sicer pripadel državnemu proračunu, usmerite v dejavnost, s katero se ukvarjate tudi sami. Če jo želite uveljaviti že v tem letu, morate to finančni upravi RS sporočiti najkasneje do 31. decembra 2018 na enega od naslednjih načinov:
  • preko spletne strani eDavki (registracija v sistem eDavki mogoča zgolj z vnosom svojega imena in priimka, elektronskega naslova, davčne številke ter kot varnostnega identifikatorja še številko informativnega izračuna dohodnine za preteklo leto),
  • pisno ali ustno na zapisnik pri pristojnem davčnem organu,
  • z izpolnitvijo predizpolnjenega obrazca, ki ga posredujete na naslov vašega davčnega urada.
 

Hvala vsem, ki se boste odzvali temu vabilu, in hvala vam, ki ste morda to možnost na predlagani način izkoriščali že do zdaj.


---------------------------------------------------------------------------------

OBRAZEC ZA NAMENITEV DELA DOHODNINE

Na 
predizpolnjenem obrazcu vnesite svoje podatke, izberite pristojni davčni urad, vnesite delež, ki ga namenjate PZS (davčna številka PZS je že vnesena ...), obrazec natisnite in nato lahko iz seznama ostalih upravičencev dopišete enega ali več planinskih društev s pripadajočo davčno številko in pripadajočim deležem dohodnine, ki ga upravičencu namenjate.

Posameznemu upravičencu lahko namenite 0,1 %, 0,2 %, 0,3 %, 0,4 % ali 0,5 % dohodnine. V primeru, da izberete več upravičencev, seštevek posamičnih deležev zanje v obrazcu ne sme presegati 0,5 %.

Natisnjen in podpisan obrazec pošljite ali odnesite na svoj davčni urad. Da bo FURS vašo zahtevo upošteval že v dohodninski odločbi za 2018, morate to storiti najkasneje do 31. decembra 2018. Namenitev dela dohodnine lahko uredite tudi brez tiskanja obrazca in pošiljanja na Finančno upravo RS, in sicer elektronsko preko portala E-davki.

Zahvaljujemo se vsem, ki ste se že ali se še boste odločili, da del dohodnine namenite slovenskemu planinstvu!

---------------------------------------------------------------------------------

>>> SEZNAM planinskih društev, ki so upravičena do sredstev iz dohodnine

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Iskanje med novicami