četrtek, 17. oktober 2024
Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku
Še en pogovor pa je s področja znanosti. Svetovno uveljavljena mikrobiologinja Nina Gunde Cimerman nam je razkrila, katere so glive, ki ljubijo mraz in so prilagojene ekstremnim pogojem, kot so puščave, ledeniki, soline ... Po naši sogovornici so tuji znanstveniki celo poimenovali novo vrsto glive, domači pa jo nagradili s Zoisovim priznanjem.
In ob tem pišemo o prvem vpogledu v slovenske ledeniške mikrobe, o raziskavi, ki je še kako zanimiva.
Potepali smo se po svetu - med drugim na Tenerifih po vulkanu El Teide (in ugotovili, zakaj je to lepotec z napako) ter na trekingu po Islandiji, obujali spomine na plezalno-hribovske dni in kaj vse se v kočah lahko zgodi, pa iskali odgovore na vprašanja, ki jim pogosto ne vemo odgovora, a se nam odprejo, ko se potopimo v naravo. Raziskovali smo sledi stare fotografije kranjskega jegliča, šli na šodrovska nebesa (kje so, boste videli v članku), izpostavili delo prizadevne markacistke, s kolesom smo odkolesarili na Junsko goro na Koroškem. Pišemo o deseti akciji naj planinska koča - naj planinska koča je postala Koča na Žavcarjevem vrhu, naj visokogorska koča pa Češka koča. Spominjamo se nesreče turista na Triglavu, skupaj s prijatelji pa smo se odpravili tudi na Tinetov pohod ob dvajsetletnici smrti Tineta Miheliča.
V rubriki Z nami na pot vas vabimo na štiri etape po Idrijsko-Cerkljanski planinski poti, in sicer: etape 3, 4, 6 in 7: Vojsko-Hleviše, Hleviše-Javornik, Ledinsko Razpotje-Želin, Želin-Cerkno.
Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček (o jeseni), strip (o zavijanju s poti), literatura in planinska organizacija.
Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika
ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!