sreda, 18. september 2024

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Kluže David Sefaj
Intervju je v stilu tokratne teme: Mitjev sogovornik je bil Pascal Van Duin, katerega dom je Lombardija v severozahodni Italiji. Pascal je gorski vodnik, vodnik soteskanja, jamar in predvsem navdušenec nad raziskovanjem nedotaknjenih globin domačih Alp, pa tudi drugod po svetu.

Tudi mi se potepamo, z Damirjem gremo na vrh sredi Atlasa - na Jebel Toubkal, navduši nas Dušanova zgodba o gorah in ljubezni, pretrese pa Mojčin zapis o reševanju in o srečanju s tujcem. Katja spodbuja na hribarije z otroki in poda kup super namigov za motivacijo otrok, Tina piše o skupini Nockberge, biosfernem parku na avstrijskem Koroškem, Simona pa razmišlja, kako smo nekoč drugače hodili v hribe in kaj nas gore učijo. Saša deli z nami čudovito darilo - za abrahama čez Triglavsko steno po Kratki nemški smeri, v zgodovini Marija Mojca piše o znanem gorniku, tiskarju in založniku Otomarju von Bambergu in o pionirju na področju varstva narave Albinu Belarju, idejnemu očetu Triglavskega narodnega parka. Klemen in Iva pišeta o Gran Paradisu, Anja o Jugovem stebru in izjemnem doživetju, Miha pa o dveh desetletjih Nature 2000. Sprašujemo se tudi, ali je že čisto realno in možno iti v hribe brez avtomobila.

V rubriki Z nami na pot vas Mojca Stritar Kučuk vabi na Cres, kot pravi: naj hrvaški otok. Gremo na Sis (639 m), pa v zaliv Sveti Blaž (0 m), na Helm (482 m) in Babino (288 m).

Sledijo stalne rubrike: kolumna, strip (o Frischaufovem domu na Okrešlju), literatura, alpinizem, novice in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika
ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Iskanje med novicami