sreda, 19. maj 2021

Majski Vestnik o Slovenski planinski poti

V majski temi meseca smo se podali na našo enkratno Slovensko planinsko pot (SPP), ki v letošnjem letu zaznamuje 70 let od predstavitve ideje Ivana Šumljaka. Odprta je bila dve leti pozneje, avgusta 1953. Pogledali smo v zgodovino SPP in njeno prihodnost, ko bodo pot in oznake obnovili, postavljene bodo nove informacijske table in še veliko novosti čaka to našo Lepotico. Pogovarjali smo se z rekorderjema SPP, Katjo Kegl Vencelj in Marjanom Zupančičem, o vtisih in izzivih pa smo povprašali tudi planince in PZS.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Trebušasti svišč (Gentiana utriculosa) Oton Naglost

Tu so tudi članki, v katerih se potepamo po grebenu od Škrbine vrh Strmali do škrbine Vandul, raziskujemo zgodovino planšarstva na Belski planini, objavljamo nadaljevanje članka o odpravi na Aconcaguo in zgodovini plezanja, spominjamo se 40-letnice 8. JAHO odprave na Lotse, pišemo o pozdravljanju v gorah, izgubljenem mobitelu v Kramarci in o gorskih vodnikih v preteklosti ... Spominjamo se dveh pokojnih prizadevnih planinskih delavcev, Adija Vidmajerja in Milana Naprudnika.
V rubriki Z nami na pot vas vabimo po obrobju Moravške doline, in sicer na Limbarsko goro, Golčaj, Veliki vrh, Murovico, Cicelj in Slivno.

Sledijo stalne rubrike: kolumna - tokrat o pajkicah in gojzarjih, vreme - tokrat z malim priročnikom za prepoznavanje oblakov, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami