četrtek, 18. april 2019, ob 10.30 uriPZS

Ponatis Pravljičarije pod Triglavom

Mlade - pa tudi starejše - ljubitelje dobrega čtiva že od novembra navdušuje Pravljičarija pod Triglavom izpod peresa Kristine Menih. Zbirka desetih pravljičnih planinskih zgodb je po slabih petih mesecih od izida že doživela ponatis, kar kaže, da so jo bralci vzeli za svojo - in jo lahko spet najdete v Planinski trgovini PZS.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
"V vseh svojih pripovedih se rada poigravam z izmišljenimi liki, ki se izrisujejo na krilih moje domišljije. Tokratne zgodbe druži planinski svet zadnje doline pod Triglavom, kjer počitnikujeta gospodična in njena psička, pitbulka Dixie, ki jo druži prijateljevanje z vidnim in nevidnim svetom. Pitbulka s svojo prijaznostjo podira stereotipe o tej vrsti psov," poudarja publicistka, priznana pravljičarka in pripovedovalka Kristina Menih, ki jo bralci Planinskega vestnika dobro poznajo po prisrčnih, izvirnih in poučnih pravljicah. Knjigo Pravljičarija pod Triglavom je z ilustracijami obogatil Jernej Kovač Myint, portret resnične Dixie pa je prispevala akademska slikarka Biljana Unkovska. Že urednica Anka Rudolf je zapisala, da je knjiga navdušujoče branje za prav vse po vrsti, Menihova pa dodaja: "Vsaka zgodba nosi sebi lastno sporočilo, ki izstopa iz vsakdanjega razmišljanja in buri otrokovo domišljijo. V tej planinski Pravljičariji živi res pisana združba - od planinskih živali, ki se brez govorjenja sporazumevajo med seboj, do škratov, palčkov, vil in bajeslovnih Krivopet. Mislim in si želim, da bo knjiga zanimiva tudi za odraslega bralca."

Zbirka pravljičnih zgodb iz planinskega sveta je le slabih pet mesecv po izidu že doživela ponatis, kar kaže, da so jo mladi in tudi starejši bralci vzeli za svojo. "Res sem zadovoljna, da je tako. Očitno so te pravljično obarvane planinske prigode nekaj svežega v našem bralnem prostoru. Zgodbe so popoprane z imenitnimi ilustracijami, sicer pa je knjiga tudi oblikovno zanimiva in vredna pozornosti. Kdo ve, mogoče bo v slovenskem jeziku sledil celo kakšen prevod?" pravi Primorka z zelo obširnim ustvarjalnim opusom. Njene pravljice so objavljene na Radiu Trst A, Radiu Slovenija, v Planinskem vestniku, na dveh zgoščenkah in v knjigah: "Vse zgodbe in pravljice, ki jih pišem, prežema veselje do življenja. Nekatere so začinjene s šaljivostjo, druge z nevsiljivim podukom, tretje pa z drugačnim, bolj odprtim pogledom na vidni in nevidni svet okoli nas."

Knjigo Pravljičarija pod Triglavom najdete v Planinski trgovini PZS v Ljubljani in bolje založenih knjigarnah po Sloveniji, lahko jo naročite tudi v spletni trgovini PZS >>>.

kristina_menih_foto_manca_cujez
Kristina Menih navdušuje s Pravljičarijo pod Triglavom (foto Manca Čujež)

"Odzivi meni znanih bralcev so izvrstni. In to tako s strani odraslih kot tudi od otrok. Odrasli pravijo, da je knjiga v njih ponovno prebudila otroško zvedavost in vzpodbudila njihovo domišljijo. Pravijo, da so zgodbe napisane tako "realistično", da so si nekateri kar "zarisali" vilo Aliv, Nejca in njegovo mamo, pa svizca Sviza s sestrično Mično ... Otrokom pa so itak všeč zgodbe o živalih, še posebno, če so začinjene s pridihom neresničnosti," odzive bralcev oriše Kristina, ki s Pravljičarijo pod Triglavom ne vabi le k branju, ampak tudi k obisku gora: "Knjiga je v bralcih res prebudila tudi željo po obisku najvišjih vrhov Julijskih Alp v Sloveniji, pod katerimi leži Pravljičarija. Ena gospa, ki še nikoli ni bila v Alpah, mi je čestitala po pošti in navdušena nad knjigo zapisala svojo odločitev, da bo z najstniškima vnukoma med letošnjimi poletnimi počitnicami obiskala te kraje in se skupaj z njima podala tudi po nekaterih planinskih poteh. Priporočila sem ji, da se iz vasi Trenta odpravijo čez Lepoč na Prehodavce, kjer lahko prespijo, naslednje jutro pa morebiti še dalje čez Hribarice do Doliča, kjer spet lahko prespijo, od tam pa navzdol v dolino Zadnjice do izhodišča. Me prav zanima, če se bodo odločili za to pot."

Prijeten knjižno-planinski potep v Pravljičarijo pod Triglavom!

Manca Čujež

-------------------------
Povezane novice:
-----------------------

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami