četrtek, 14. marec 2019, ob 11.30 uriPZS

Gorazd Gorišek nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Eden najustvarjalnejših slovenskih piscev planinskih vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora, je v noči na petek, 15. marca, gostoval na 1. programu Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z Gorazdom Goriškom v radijskem arhivu!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
"Gorazd Gorišek je eden izmed slovenskih najustvarjalnejših piscev knjig z gorniško vsebino, predvsem planinskih vodnikov. Z odhodom v gore je neločljivo povezan že od nekdaj, v tem smislu ga je zaznamovalo tudi njegovo ime. Eden od njegovih vodnikov je prejel nagrado za najlepšo slovensko poljudno knjigo, z dolgim stažem pisanja pa je tudi eden izmed aktivnih ustvarjalcev zgodovine slovenske literature z gorniško vsebino. Publicistično pot je začel na osrednjem slovenskem gorniškem portalu Gore-ljudje z obsežnimi prispevki o domačih in tujih gorah. Svoja besedila in fotografije objavlja tudi v Planinskem vestniku in drugod, s čimer se je oblikoval v pisca vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora. Gorazda Goriška boste spoznali po polnoči," nočni pogovor napoveduje voditelj Aleš Ogrin.

Vabljeni k poslušanju oddaje Nočni obisk v spletnem arhivu 1. programa Radia Slovenija >>>!

Gorišek je gorski svet spoznal že v otroških letih v strmalih rodnega Posavskega hribovja, visokogorje pa je začel obiskovati s starši. Kasneje se je z ženo podal na zahtevna brezpotja, dandanes pa skrivnosti gora raziskuje z družino. S prispevki o domačih in tujih gorah je svoje gorniško pero kalil na portalu Gore-ljudje. Svoja besedila in fotografije objavlja v Planinskem vestniku, občasno tudi drugod. Je avtor vodnikov Razširjena Slovenska planinska pot (2014), 10 x Krk (2016), Slovenska planinska pot - I. del (2018) in V zasnežene gore (2019) ter soavtor monografije Slovenske gore (2014) in vodnika Dolina Soče - Bovško (2017). Bil je urednik vodnika Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras (2016), deluje pa tudi kot recenzent zemljevidov Planinske založbe.

-------------------------
Povezane novice:

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami