četrtek, 14. marec 2019, ob 11.30 uriPZS

Gorazd Gorišek nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Eden najustvarjalnejših slovenskih piscev planinskih vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora, je v noči na petek, 15. marca, gostoval na 1. programu Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z Gorazdom Goriškom v radijskem arhivu!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
"Gorazd Gorišek je eden izmed slovenskih najustvarjalnejših piscev knjig z gorniško vsebino, predvsem planinskih vodnikov. Z odhodom v gore je neločljivo povezan že od nekdaj, v tem smislu ga je zaznamovalo tudi njegovo ime. Eden od njegovih vodnikov je prejel nagrado za najlepšo slovensko poljudno knjigo, z dolgim stažem pisanja pa je tudi eden izmed aktivnih ustvarjalcev zgodovine slovenske literature z gorniško vsebino. Publicistično pot je začel na osrednjem slovenskem gorniškem portalu Gore-ljudje z obsežnimi prispevki o domačih in tujih gorah. Svoja besedila in fotografije objavlja tudi v Planinskem vestniku in drugod, s čimer se je oblikoval v pisca vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora. Gorazda Goriška boste spoznali po polnoči," nočni pogovor napoveduje voditelj Aleš Ogrin.

Vabljeni k poslušanju oddaje Nočni obisk v spletnem arhivu 1. programa Radia Slovenija >>>!

Gorišek je gorski svet spoznal že v otroških letih v strmalih rodnega Posavskega hribovja, visokogorje pa je začel obiskovati s starši. Kasneje se je z ženo podal na zahtevna brezpotja, dandanes pa skrivnosti gora raziskuje z družino. S prispevki o domačih in tujih gorah je svoje gorniško pero kalil na portalu Gore-ljudje. Svoja besedila in fotografije objavlja v Planinskem vestniku, občasno tudi drugod. Je avtor vodnikov Razširjena Slovenska planinska pot (2014), 10 x Krk (2016), Slovenska planinska pot - I. del (2018) in V zasnežene gore (2019) ter soavtor monografije Slovenske gore (2014) in vodnika Dolina Soče - Bovško (2017). Bil je urednik vodnika Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras (2016), deluje pa tudi kot recenzent zemljevidov Planinske založbe.

-------------------------
Povezane novice:

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Iskanje med novicami