četrtek, 14. marec 2019, ob 11.30 uriPZS

Gorazd Gorišek nočni gost na 1. programu Radia Slovenija

Eden najustvarjalnejših slovenskih piscev planinskih vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora, je v noči na petek, 15. marca, gostoval na 1. programu Radia Slovenija. Vabljeni k poslušanju pogovora z Gorazdom Goriškom v radijskem arhivu!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
"Gorazd Gorišek je eden izmed slovenskih najustvarjalnejših piscev knjig z gorniško vsebino, predvsem planinskih vodnikov. Z odhodom v gore je neločljivo povezan že od nekdaj, v tem smislu ga je zaznamovalo tudi njegovo ime. Eden od njegovih vodnikov je prejel nagrado za najlepšo slovensko poljudno knjigo, z dolgim stažem pisanja pa je tudi eden izmed aktivnih ustvarjalcev zgodovine slovenske literature z gorniško vsebino. Publicistično pot je začel na osrednjem slovenskem gorniškem portalu Gore-ljudje z obsežnimi prispevki o domačih in tujih gorah. Svoja besedila in fotografije objavlja tudi v Planinskem vestniku in drugod, s čimer se je oblikoval v pisca vodnikov, katerega dela so našla svoje mesto na knjižnih policah večine slovenskih ljubiteljev gora. Gorazda Goriška boste spoznali po polnoči," nočni pogovor napoveduje voditelj Aleš Ogrin.

Vabljeni k poslušanju oddaje Nočni obisk v spletnem arhivu 1. programa Radia Slovenija >>>!

Gorišek je gorski svet spoznal že v otroških letih v strmalih rodnega Posavskega hribovja, visokogorje pa je začel obiskovati s starši. Kasneje se je z ženo podal na zahtevna brezpotja, dandanes pa skrivnosti gora raziskuje z družino. S prispevki o domačih in tujih gorah je svoje gorniško pero kalil na portalu Gore-ljudje. Svoja besedila in fotografije objavlja v Planinskem vestniku, občasno tudi drugod. Je avtor vodnikov Razširjena Slovenska planinska pot (2014), 10 x Krk (2016), Slovenska planinska pot - I. del (2018) in V zasnežene gore (2019) ter soavtor monografije Slovenske gore (2014) in vodnika Dolina Soče - Bovško (2017). Bil je urednik vodnika Slovenska Istra, Čičarija, Brkini in Kras (2016), deluje pa tudi kot recenzent zemljevidov Planinske založbe.

-------------------------
Povezane novice:

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

ponedeljek, 17. junij 2024

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Iskanje med novicami