petek, 9. november 2018, ob 13.30 uriPZS

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore 2018

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela tudi letos zahtevno nalogo, da je med skoraj 300 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 7. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Fotonatečaj #LjubimGore je tudi drugo leto zapored požel veliko zanimanja med obiskovalci gora, ki svoja doživetja vtisnejo v trajnejši spomin s fotografijo. Na natečaj je prispelo skoraj 300 fotografij izpod fotografskega prsta 107 različnih avtorjev. Vsak udeleženec je prejel bon v vrednosti 10 evrov za naročnino na Planinski vestnik in za nakup fotoknjige Cewe.

ljubim_gore_komisija_foto_manca_cujez
Ocenjevalna komisija fotonatečaja #LjubimGore, Maša Zavrtanik, Hedvika Petkovšek, Emil Pevec in Blaž Košak - Blayo, je tudi letos imela zahtevno delo (foto Manca Čujež)

Ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali profesionalni fotograf Blaž Košak - Blayo, predstavnica podjetja Cewe Maša Zavrtanik, tehnični urednik Planinskega vestnika Emil Pevec in strokovna sodelavka PZS Hedvika Petkovšek, se je na sedežu Planinske zveze Slovenije sestala v sredo, 7. novembra 2018. Čakalo jo je skrbno pregledovanje fotografij in tehtanje argumentov, preden so izbrali zmagovalce fotonatečaja.


1. mesto: Peter Pehani, Četverica sestopa
Nagrajenec prejme kamero GoPro HERO5 Session.

ljubim_gore_foto_peter_pehani
Četverica sestopa (foto Peter Pehani)

Obrazložitev komisije: Črnobela različica fotografije, ki deluje preprosto in hkrati mogočno. Predstavlja gibanje, druženje, pot v družbi. Nastala je na Kredarici v kristalno čistem jesenskem dopoldnevu. V črnem osprednjem delu dominirajo štiri figure, ki so skoraj enakomerne razmaknjene. Nasprotje "urejenosti" te človeške četice pa predstavlja ozadje iz Karavank in Kamniško-Savinjskih Alp, ki tvori zanimive plasti v vedno bolj nežnih sivih odtenkih.


2. mesto: Danilo Lesjak, Štiri planike
Nagrajenec prejme kupon za CEWE FOTOKNJIGO v vrednosti 150 evrov.

ljubim_gore_foto_danilo_lesjak
Štiri planike (foto Danilo Lesjak)

Obrazložitev komisije: Fotografija je nastala na Mangartskem sedlu v zahajajočem soncu. Različna ostrina planik nakazuje tridimenzionalnost slike. Svoje doda tudi zamegljeno ozadje prijaznih, toplih barv, ki izžareva spokojnost in obenem čarobnost prizora. Da, prav res. V naravi je mnogo takih lepih prizorov, ki pa jih zaradi našega prehitrega načina življenja spregledamo. Vsepovsod, vsak čas.


3. mesto: Robert Brezigar, Proti Vršiču
Nagrajenec prejme kupon za CEWE STENSKI DEKOR v vrednosti 100 evrov.

ljubim_gore_foto_robert_brezigar
Proti Vršiču (foto Robert Brezigar)

Obrazložitev komisije: Morda bi kdo rekel, da je hišica, posneta na poti na Vršič, kot iz sanj. Kot iz kakšne zgodbe. Ni si težko predstavljati (sicer mogoče ne pozimi), da tukaj okoli pasejo drobnico Haidi, pa Kekec, da tu okoli kolovratijo Vandotovi junaki. Vse je tako lepo. Rumene iglice macesnov, ožarjene s težko pričakanim zimskim soncem, snežni poprh, ki poskrbi za občutek spokojnosti. Kakorkoli – zaradi takšnih prizorov ljubimo obisk gora.


Iskrene čestitke fotografskim mojstrom!

Nagrajene fotografije bodo v velikem formatu objavljene v Planinskem vestniku. Ocenjevalna komisija je izbrala še deset fotografij, avtorji katerih so Miroslav Ašanin, Ožbe Marolt, Doroteja Menhart, Rok Vovk, Gregor Kepec, Barbara Toman, Sandi Bertoncelj (2 fotografiji), Danilo Lesjak in Primož Šenk.

Trinajst izbranih fotografij bo na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Odprtje razstave s podelitvijo nagrad fotografom bo v petek, 7. decembra 2018, ob 18. uri, v okviru obeležitve mednarodnega dneva gora. Vljudno vabljeni!

Manca Čujež

Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Iskanje med novicami