petek, 3. november 2017, ob 13. uriPZS

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela zahtevno nalogo, da je med skoraj 600 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 1. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali profesionalni fotograf Blaž Košak - Blayo, predstavnica podjetja Cewe Maša Zavrtanik, tehnični urednik Planinskega vestnika Emil Pevec in strokovna sodelavka PZS Hedvika Petkovšek, se je na sedežu Planinske zveze Slovenije sestala v petek, 27. oktobra 2017. Na natečaj je prispelo skoraj 600 fotografij, vsak udeleženec je prejel bon v vrednosti 10 evrov za nakup fotoknjige Cewe. Komisijo je čakalo večurno izbiranje, skrbno pregledovanje fotografij in tehtanje argumentov, preden so okronali zmagovalce fotonatečaja #LjubimGore.

1. mesto: Primož Šenk, Pastir z ovcami v svojem raju med gorami.
Nagrajenec prejme kamero GoPro HERO4 Black Edition.

ljubim_gore_pastir_z_ovcami_foto_primoz_senk
Pastir z ovcami v svojem raju med gorami (foto Primož Šenk)

Obrazložitev komisije: Nekaj starožitnega, toplega je na fotografiji. Nekaj, kar mnogi še vedno vztrajno iščejo v gorah. Odmev starih časov. Fotografija, ki združuje veličastnost gora, igrivost ovc na paši, osrednja vloga pa vsekakor pripada pastirju, s katerim lahko zapojemo tisto Gregorčičevo "… ko kralj po planini visoki, pohajam za tropom ovčic …" Kar čutimo to neizmerno gorsko harmonijo, lahkotnost trenutka. Nič ne bi imeli proti, da smo poleg!


2. mesto: Sandi Bertoncelj, Silent moments before descent / Trenutki tišine pred spustom.
Nagrajenec prejme kupon za FOTOKNJIGO CEWE v vrednosti 150 evrov.

ljubim_gore_silent_moments_foto_sandi_bertoncelj
Silent moments before descent / Trenutki tišine pred spustom (foto Sandi Bertoncelj)

Obrazložitev komisije: Resna, kar nekoliko temačna visokogorska pokrajina. Kjer se za bližnjimi grebeni vrste nove gore in novi, komaj dostopni grebeni. Kjer gospodarijo led, mraz in veter. Svet, ki ni primeren za življenje. In le človek lahko osmisli ta kolos skal in ledu, ki sam po sebi ne pomeni nič. Plezalec v ledeno kraljestvo prinaša toplino življenja.


3. mesto: Rok Vovk, Najlepši začetek dneva je v hribih (Begunjščica, 2060 m).
Nagrajenec prejme kupon za STENSKI DEKOR CEWE v vrednosti 100 evrov.

ljubim_gore_najlepsi_zacetek_dneva_foto_rok_vovk
Najlepši začetek dneva je v hribih (Begunjščica, 2060 m) (foto Rok Vovk)

Obrazložitev komisije: Novo jutro, nov začetek. Tudi v gorah. Sonce, ta vir življenja, vzhaja iznad obzorja. Njegovi žarki grejejo, oživljajo, … razlivajo svoje tople barve po pokrajini in naključnih obiskovalcih. Prav začutimo, da "ljubimo gore".


Iskrene čestitke fotografskim mojstrom!

Nagrajene fotografije bodo v velikem formatu objavljene v Planinskem vestniku. Ocenjevalna komisija je izbrala še deset fotografij, avtorji katerih so Miha Kokole, Matjaž Vrtačič, Sandra Boštjančič, Iztok Grilc, Matic Peternel, Aleš Frelih, Nejc Suhadolnik, Aleš Krivec in Sandi Bertoncelj.

Trinajst izbranih fotografij bo na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Odprtje razstave s podelitvijo nagrad fotografom bo v petek, 1. decembra 2017, ob 18. uri. Fotografije si lahko v mojstranškem hramu planinske kulture ogledate do 10. januarja 2018. Vljudno vabljeni!

Manca Čujež

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami