petek, 3. november 2017, ob 13. uriPZS

Znani so zmagovalci fotonatečaja #LjubimGore

Štiričlanska ocenjevalna komisija nagradnega fotonatečaja #LjubimGore, ki ga je z uredništvom Planinskega vestnika in v sodelovanju s podjetjem CEWE, d. d., organizirala Planinska zveza Slovenije, je imela zahtevno nalogo, da je med skoraj 600 prejetimi fotografijami izbrala šopek najboljših, ki bodo od 1. decembra na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Ocenjevalna komisija, ki so jo sestavljali profesionalni fotograf Blaž Košak - Blayo, predstavnica podjetja Cewe Maša Zavrtanik, tehnični urednik Planinskega vestnika Emil Pevec in strokovna sodelavka PZS Hedvika Petkovšek, se je na sedežu Planinske zveze Slovenije sestala v petek, 27. oktobra 2017. Na natečaj je prispelo skoraj 600 fotografij, vsak udeleženec je prejel bon v vrednosti 10 evrov za nakup fotoknjige Cewe. Komisijo je čakalo večurno izbiranje, skrbno pregledovanje fotografij in tehtanje argumentov, preden so okronali zmagovalce fotonatečaja #LjubimGore.

1. mesto: Primož Šenk, Pastir z ovcami v svojem raju med gorami.
Nagrajenec prejme kamero GoPro HERO4 Black Edition.

ljubim_gore_pastir_z_ovcami_foto_primoz_senk
Pastir z ovcami v svojem raju med gorami (foto Primož Šenk)

Obrazložitev komisije: Nekaj starožitnega, toplega je na fotografiji. Nekaj, kar mnogi še vedno vztrajno iščejo v gorah. Odmev starih časov. Fotografija, ki združuje veličastnost gora, igrivost ovc na paši, osrednja vloga pa vsekakor pripada pastirju, s katerim lahko zapojemo tisto Gregorčičevo "… ko kralj po planini visoki, pohajam za tropom ovčic …" Kar čutimo to neizmerno gorsko harmonijo, lahkotnost trenutka. Nič ne bi imeli proti, da smo poleg!


2. mesto: Sandi Bertoncelj, Silent moments before descent / Trenutki tišine pred spustom.
Nagrajenec prejme kupon za FOTOKNJIGO CEWE v vrednosti 150 evrov.

ljubim_gore_silent_moments_foto_sandi_bertoncelj
Silent moments before descent / Trenutki tišine pred spustom (foto Sandi Bertoncelj)

Obrazložitev komisije: Resna, kar nekoliko temačna visokogorska pokrajina. Kjer se za bližnjimi grebeni vrste nove gore in novi, komaj dostopni grebeni. Kjer gospodarijo led, mraz in veter. Svet, ki ni primeren za življenje. In le človek lahko osmisli ta kolos skal in ledu, ki sam po sebi ne pomeni nič. Plezalec v ledeno kraljestvo prinaša toplino življenja.


3. mesto: Rok Vovk, Najlepši začetek dneva je v hribih (Begunjščica, 2060 m).
Nagrajenec prejme kupon za STENSKI DEKOR CEWE v vrednosti 100 evrov.

ljubim_gore_najlepsi_zacetek_dneva_foto_rok_vovk
Najlepši začetek dneva je v hribih (Begunjščica, 2060 m) (foto Rok Vovk)

Obrazložitev komisije: Novo jutro, nov začetek. Tudi v gorah. Sonce, ta vir življenja, vzhaja iznad obzorja. Njegovi žarki grejejo, oživljajo, … razlivajo svoje tople barve po pokrajini in naključnih obiskovalcih. Prav začutimo, da "ljubimo gore".


Iskrene čestitke fotografskim mojstrom!

Nagrajene fotografije bodo v velikem formatu objavljene v Planinskem vestniku. Ocenjevalna komisija je izbrala še deset fotografij, avtorji katerih so Miha Kokole, Matjaž Vrtačič, Sandra Boštjančič, Iztok Grilc, Matic Peternel, Aleš Frelih, Nejc Suhadolnik, Aleš Krivec in Sandi Bertoncelj.

Trinajst izbranih fotografij bo na ogled v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani. Odprtje razstave s podelitvijo nagrad fotografom bo v petek, 1. decembra 2017, ob 18. uri. Fotografije si lahko v mojstranškem hramu planinske kulture ogledate do 10. januarja 2018. Vljudno vabljeni!

Manca Čujež

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami