petek, 18. december 2015, ob 11.30 uriPZS

Planinski vestnik, 120-letnik - v Slovenskem planinskem muzeju in na Radiu Slovenija

Prireditev v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani pod krovom pobude Alpske konvencije Brati gore je v središče pozornosti postavila Planinski vestnik, čilega 120-letnika, starosto med slovenskimi revijami.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Poseben pečat dogodku ob vznožju Triglava je dodal pozdrav v slovenskem jeziku generalnega sekretarja Alpske konvencije Markusa Reitererja, ki ga je napovedala kustosinja Neli Štular. V muzeju so uvodoma predvajali tudi posnetke obiskovalcev, ki so brali prispevke iz različnih letnikov Planinskega vestnika.

Nekaj članov uredniškega odbora in stalnih sodelavcev Planinskega vestnika je doživeto predstavilo delo ustvarjalcev stodvajsetletnika, ki je nepogrešljivi spremljevalec slovenskih planincev že vse od časov Jakoba Aljaža.

Dušan Škodič, ki v reviji zavzeto brska po zgodovini, je orisal čas, v katerem je nastajal Planinski vestnik, in njegove mejnike, medtem ko se je tehnični urednik Emil Pevec skozi zgodovino sprehodil z oblikovnega vidika revije. Mire Steinbuch, ki bdi nad intervjuji v Vestniku, je priznal, da na "nobeni strani intervjuja" ni preprosto, Mateja Pate pa je med drugim poudarila tudi pomen jezika in težave, s katerimi se srečujejo pisci. Olga Kolenc, ena od stalnih sodelavk Planinskega vestnika, je v Mojstrani povedala, da vsaka napisana zgodba, ko je enkrat na papirju, živi svoje življenje, fotografu Otonu Naglostu pa moramo prikimati, da brez dobre fotografije ni dobre revije.

planinski_vestnik_slovenski_planinski_muzej_foto_eli_gradnik
Dušan Škodič, Emil Pevec, Mire Steinbuch, Mateja Pate, Olga Kolenc, Oton Naglost, Tone Škarja in Marta Krejan Čokl v Slovenskem planinskem muzeju (foto Eli Gradnik)

Posebni gost dogodka je bil starosta slovenskega alpinizma Tone Škarja, iskriv sogovornik in Vestnikov kolumnist, ki je na koncu pogovora poudaril, da je vrednost Planinskega vestnika tolikšna, da si ugleda, če bi ga izgubil, ne bi mogel pridobiti nikoli več.

Ker je glavni urednik osrednje slovenske planinske revije Vladimir Habjan isti večer sodeloval na dogodku Brati gore v Kamniku, je moderatorka Marta Krejan Čokl, prav tako ustvarjalka Planinskega vestnika, poskrbela, da je bil vseeno prisoten, saj je videopogovor z njim opravila že vnaprej in ga predvajala v muzeju.

Razveseljivo je bilo slišati, kaj nekaterim Slovencem, ki so ponesli našo zastavo na različne vrhove sveta, predstavlja naš stodvajsetletnik, in poudariti velja, da so Marija in Andrej Štremfelj, Tina Di Batista, Tomaž Jakofčič, Aleš Česen in Viki Grošelj že dolga leta redni bralci revije.

Krajšemu prispevku o dogodku, objavljenem na 1. programu Radia Slovenija, lahko prisluhnete na tej povezavi.

Bogato zgodovino Planinskega vestnika lahko spoznate tudi v nedeljo, 20. decembra, ob 17.20 na 1. programu Radia Slovenija v oddaji Sledi časa o 120-letnici naše najstarejše še delujoče revije, ki jo je pripravil Jure K. Čokl. "
Jakob Aljaž bi bil na Planinski vestnik danes ponosen!" beremo v napovedniku oddaje. Vabljeni k poslušanju!

Marta Krejan Čokl in Manca Čujež

narocilnica_PV_2015_darilni_bon

Fotogalerija

Avtor: Eli Gradnik




Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami