ponedeljek, 14. december 2015, ob 11.20 uriPZS

Brati gore v Šentjurju – skupaj na planinskih poteh

Na planinskem snidenju v dolini – v mali dvorani Ipavčevega kulturnega centra Šentjur – so se zbrali planinci naše občine. Pogovorni večer so posvetili tudi mednarodnemu dnevu gora – 11. decembru. Tema pogovornega večera, ki so ga organizirali PD Šentjur, Dramlje, Slivnica pri Celju in Knjižnica Šentjur, je bila literatura.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
“Saj veste, gore in knjige so najboljši par,” je uvodoma povedala Manca Čujež, voditeljica dogodka. Na “Ta veseli dan”, ko so se gore in knjige ženile, se je po Sloveniji zvrstilo okoli 50 dogodkov, na katerih so slavili alpsko književnost, tudi šentjurski dogodek se je odvil pod okriljem mednarodne pobude Alpske konvencije Brati gore.

Prisotne je pozdravila tudi direktorica Knjižnice Šentjur Tatjana Oset. “Knjižnica Šentjur, kot vse knjižnice, smo čuvarji vsega najžlahtnejšega, kar je bilo v zgodovini ustvarjeno,” je povedala, ter se zahvalila Mateju Planku, generalnemu sekretarju PZS, za povabilo k sodelovanju na tem večeru. V nadaljevanju večera pa so o svojem delu v planinskih društvih, ki so sodelovale pri organizaciji dogodka, spregovorili tudi predsedniki društev – Marko Lorger (PD Dramlje), Silvo Užmah (PD Slivnica pri Celju) in Miro Rožej (PD Šentjur).

brati_gore_planinski_vestnik_sentjur_foto_jure_godler
Osrednji del dogodka Brati gore v Šentjurju je bil pogovor z urednikom Planinskega vestnika Vladimirjem Habjanom. (foto Jure Godler)

Osrednji del večera pa je bil pogovor z urednikom Planinskega vestnika Vladimirjem Habjanom. Pogovor z njim je moderirala Čuježeva, ki prav tako piše za ta planinski mesečnik. V sproščenem klepetu sta se dotaknila same zgodovine in nastanek Planinskega vestnika, se pogovarjala o vplivu te med planinci priljubljene revije, o spremembah pa tudi v prihodnosti.

Po pogovoru so organizatorju v avli IKC pripravili pogostitev z domačimi sladicami in kot se spodobi tudi s kuhanim vinom. Obiskovalci pa so lahko vzeli tudi zastonjski izvod omenjene revije.

Več fotografij si lahko ogledate v spletni galeriji Sentjur.net.

Jure Godler
Vir: Sentjur.net


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami