nedelja, 15. marec 2015PZS

Planinski vestnik, marec 2015

Marčna številka Planinskega vestnika se s temo meseca povzpne na razgledne stolpe naših hribov in gora ter prinaša zanimiva intervjuja z Nušo Romih Masnoglav in Nicolasom Potardom. Odpelje nas na turnosmučarske tritisočake Visokih Tur in ponudi še obilo drugega čtiva, ki ga ne gre spregledati. Planinski vestnik - že 120 let naš nepogrešljivi spremljevalec na planinskih poteh.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Marčno številko Planinskega vestnika začenjamo s temo meseca o razglednih stolpih na naših bolj ali manj visokih gorah, od Prekmurja, preko Pohorja, Posavskega hribovja, do Dolenjske in Bele krajine, Primorske in Notranjske do Kamniško-Savinjskih Alp. Nekoliko podrobneje predstavljamo razgledne stolpe na Javorniku, na Planini in na Žusmu.

Sledijo zanimivi prispevki o nadzoru meje nad Tolminko med obema vojnama, o ponesrečenem vzponu skozi Špikov graben, prehojeni Slovenski planinski poti v 30 dneh, podeljenih priznanjih v alpinizmu in športnem plezanju ter o festivalu gorniškega filma Domžale.

Za vas smo se pogovarjali z nekdanjo vrhunsko športno plezalko in prvo slovensko učiteljico metode Feldenkrais Nušo Romih Masnoglav ter z gorskim vodnikom iz Chamonixa Nicolasom Potardom.

V rubriki Z nami na pot predstavljamo nekoliko zapostavljene turnosmučarske tritisočake Visokih Tur v Avstriji, vabimo pa vas tudi da obiščete Sveto Goro, Vodice in Škabrijel nad Novo Gorico in v geo-izletu spoznate geološke znamenitosti ob poti na Tolminske Ravne.

Objavljamo drugo nagrajeno zgodbo literarnega razpisa avtorice Marjete Štrukelj, Pesem dobrih ljudi.

Sledijo stalne rubrike: kolumna, zdravje, varstvo narave, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija in TNP.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku in v spletni trgovini PZS.

PDF KAZALO: Planinski vestnik - marec 2015 (854 KB)

Čemu izkazovati pripadnost planinski organizaciji? Preberite uvodnik Dušana Škodiča.

Še nekaj nagrad za nove naročnike Planinskega vestnika

Razstava ob 120-letnici Planinskega vestnika na ogled v Knjižnici Otona Župančiča


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami