nedelja, 15. februar 2015PZS

Planinski vestnik, februar 2015

120 let potem, še vedno izhaja. Tokrat seveda o stodvajsetletnici, sledijo pa stalne rubrike: kolumni, varstvo narave, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, pisma bralcev, planinska organizacija, TNP in V spomin.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Februar ima posebno mesto v zgodovini Planinskega vestnika; osmega v tem mesecu je davnega leta 1895 luč sveta ugledala prva številka, kot glasilo SPD. Danes revijo za ljubitelje gora izdaja Planinska zveza Slovenije. Tej visoki in častitljivi obletnici smo namenili temo meseca, v kateri je Dušan Škodič povzel najpomembnejše dogodke skozi 120 let in še nekaj zanimivosti, ki jim je Vestnik v zgodovini namenil svojo pozornost. Za nekaj besed o Planinskem vestniku in njegovem jubileju smo zaprosili tudi znane planince, alpiniste, ... ljudi, ki imajo gore radi.
Predstavljamo vam tudi rezultat literarnega razpisa in zmagovalno zgodbo Vide Voglar.

Ostalo vsebino sestavljajo še prispevki: o potovanju Ivana Tuška okoli Triglava, o svetu med Škrbino za Gradom in Jalovcem, o ilegalnem planinskem klubu Krpelj, o dolgoletnem sodelovanju med PZS in HPS, o turi na Špik Hude police in po albanskih Prokletijah, o kanjonu reke Krupe, ...

Za vas smo se pogovarjali z jezikoslovcem, prevajalcem, planinskim publicistom, alpinistom in turnim smučarjem Stankom Klinarjem in dolgoletnim planinskim delavcem in častnim vodnikom iz Tolmina Rudijem Rauchom.

V rubriki Z nami na pot vam tokrat predstavljamo sončno in impresivno gorovje Brento v Dolomitih.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku.

PDF Kazalo (1,3 MB)


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami