sreda, 11. februar 2015PZS

9. festival gorniškega filma Domžale

Zgodbe o zmagah in porazih, prvenstvenih dosežkih velikanov in smelih korakih malih junakov, uresničenih sanjah in zanesenjaških načrtih. Alpinizem, plezanje, avantura, gorska narava in kultura na filmskem platnu. Na 9. festivalu gorniškega filma Domžale, ki bo med 23. in 27. februarjem 2015 povabil v Ljubljano, Domžale, Celje in na Ptuj.

Klikni na fotografijo za povečavo ...

Že odštevamo dneve do začetka 9. festivala gorniškega filma Domžale, edinega tovrstnega festivala v Sloveniji, ki ga od leta 2007 organizira Društvo za gorsko kulturo in je tudi član Mednarodne zveze gorniškega filma (IAMF). Osrednja slovenska kulturno-gorniška prireditev bo med 23. in 27. februarjem 2015 potekala v Cankarjevem domu v Ljubljani, Mestnem kinu Domžale, Mestnem kinu Metropol v Celju in Mestnem kinu Ptuj.

Na festivalski razpis se je prijavilo 93 filmov, v tekmovalni program letošnjega festivala pa je bilo izbranih 50 filmov z vsega sveta o alpinizmu, plezanju, gorski naravi in kulturi ter gorah, športu in avanturi. V kategoriji alpinizem si bodo gledalci lahko ogledali 10 filmov, v kategoriji plezanje 13, gore, šport in avantura bodo postregli 12 filmov, 15 pa jih bo o gorski naravi in kulturi. Na festivalu bo premiero doživel film Boštjana Slatenška Tone, javi se!, ki opisuje gorniško pot staroste slovenskega alpinizma Toneta Škarje.

Filme bo ocenjevala petčlanska
mednarodna žirija: nemška televizijska urednica in plezalka Claudia Kühle, slovenska scenaristka dokumentarnih filmov in svobodna kulturna ustvarjalka Mojca Volkar Trobevšek, avstrijski filmski ustvarjalec in sodelavec festivala gorniškega filma v Gradcu Matthias Aberer, nepalski okoljevarstvenik, avtor dokumentarnih filmov in organizator več filmskih festivalov v Nepalu Sudarson Karki ter slovenski športni plezalec in alpinist Matjaž Jeran.

MFFD_2015_predavatelji_Hill_Zanolla_Jeran_Makalu_Karki

Predavatelji na 9. festivalu gorniškega filma Domžale: Lynn Hill, Maurizio Zanolla - Manolo, Matjaž Jeran, Sudarson Karki in člani odprave PZS Makalu 1975. (foto arhiv MFFD)

Raznoliko filmsko dogajanje bodo dopolnili predavatelji: legendarna ameriška plezalka Lynn Hill (Življenje, vzponi in razvoj proste plezalke), ki je po vsem svetu premikala meje prostega plezanja in leta 1993 prva prosto premagala znameniti Nos v El Capitanu, ikona športnega plezanja Maurizio Zanolla - Manolo (Svet majhnih oprimkov) iz Italije, mojster najmanjših oprimkov, ki pri 56 letih še vedno pleza smeri z oceno 9a, predani nepalski raziskovalec ptic s fotoaparatom in kamero v roki Sudarson Karki (Ptice Himalaje), ki bo predstavil ptice najvišjega gorstva na svetu, slovenski plezalski zanesenjak in idejni oče Plezalnega centra Ljubljana Matjaž Jeran (Velike stene in dekleta študentskih let), znan po doživeti plezalni in popotniški fotografiji in nepozabnih zgodbah, ter ob letošnji 40. obletnici prvega slovenskega vzpona na osemtisočak člani odprave Makalu 1975.

V za obiskovalce brezplačnem spremljevalnem programu bo Bojan Meden predstavil znamenito
pohodniško pot Alpe Adria, na alpinistično-plezalnem večeru pa bo Planinska zveza Slovenije razglasila najboljše alpiniste in športne plezalce leta 2014. Na festivalu bo na ogled trojica razstav: Aljažev stolp – Ta pleh ima dušo! ob 120-letnici simbola slovenstva, Planinski vestnik – 120 let z nami na planinskih poteh ob jubileju najstarejše slovenske revije in razstava ilustracij Jelke Godec Schmidt iz knjige Polonce Kovač Gorski vrt, za vse odprt.

Manca Čujež

 


Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Februarski Vestnik se spominja odprave na Tirič Mir

Februarski Vestnik se spominja odprave na Tirič Mir

sreda, 14. februar 2024

Februarska številka Planinskega vestnika se spominja skupne slovenske-poljske alpinistične odprave iz leta 1978 na Tirič Mir, ki je s 7708 metri najvišji vrh pogorja Hindukuš in hkrati najvišji vrh izven Himalaje in Karakoruma, po višini pa triintrideseti na svetu.

Iskanje med novicami