ponedeljek, 17. november 2014PZS

Novembrska izdaja Planinskega vestnika že na trgovinskih policah in v vaših nabiralnikih

Kot se za pravi jesenski mesec spodobi, krasi platnico Planinskega vestnika zlatorumeno obarvani macesen. Poleg čudovitih fotografij narave, predvsem favne slovenskega gorskega sveta, vam uredništvo ponuja tudi zanimivo branje, ki vas bo prikovalo v domač naslonjač ali pa krajšalo vožnjo na pot ne delo in domov.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Že takoj po uvodnem nagovoru urednika revije, Vladimirja Habjana, vas tokrat nagovarja tudi predsednik Planinske zveze Slovenije Bojan Rotovnik. V dobri strani dolgem prispevku, vas predvsem želi obvestiti o spremembah, ki jih prinaša letošnja članarina PZS. Novosti je kar nekaj, zato priporočamo, da si zadevo zares dobro preberete.
 
Sicer pa se bodo tokrat vaše poglede zagotovo pritegnile številne odlične fotografije »pisane živalske druščine v visokogorju« kakor se glasi podnaslovtokratne teme meseca. Srečali jih boste lahko tudi v rezijskih gorah, kamor vas poleg vipavskih gričev vabimo na izlet. Ljubitelje zgodovine slovenskega osvajanja gora bodo pritegnila besedila Toneta Škarje, najprej razmišlja o Mananški šoli za nepalske vodnike, nato pa se pogovarja s stoletnim Mirkom Dermeljem, gorskim reševalcem, alpinistom in ustanoviteljem jeseniškega hokejskega kluba. Žal se spominjamo tudi dveh tragičnih dogodkov. Pred natanko tridesetimi leti se je v helikopterski nesreči smrtno ponesrečil Aleš Kunaver, karizmatičen in vsestranski človek. Na naslednji strani pa že beremo o desetletju, ki smo ga že preživeli brez enega izmed legend slovenske planinske literature - Tineta Miheliča. Ne spreglejte niti pogovora Zdenke Mihelič s Francem Kadišem, vodjem Odbora za usposabljanje in preventivo PZS. Čisto za konec pa še test nahrbtnikov izpod ramen oz. peresa Aljaža Anderleta.
 
Udobno se namestite in uživajte v branju!

PDF Uvodnik, nagovor predsednika PZS in kazalo (1,2 MB)

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Iskanje med novicami