četrtek, 28. marec 2013PZS

Planinski vestnik na Wikipediji

O Planinskem vestniku, reviji Planinske zveze Slovenije za ljubitelje gora in najstarejši reviji na Slovenskem, ki izhaja vse od 1895, si lahko preberete informacije tudi na največji spletni podatkovni zbirki - na Wikipediji, prosti enciklopediji.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Wikipedija_slo_znakPlaninski vestnik (okrajšano PV) velja za najstarejšo slovensko revijo, ki še vedno izhaja. Revija je namenjena planincem, alpinistom, smučarjem, kolesarjem, jamarjem ... ter vsem ostalim gorskim estetom. Po uspešno izvedeni digitalizaciji in elektronskem kazalu Planinski vestnik predstavlja naš najpopolnejši zgodovinski arhiv.

Predstavljene teme o Planinskem vestniku na Wikipediji:

1 Zgodovina
2 Dosedanji uredniki -> naj jih kar naštejemo:
   prof. Anton Mikuš, 1895-1908 (14 letnikov)
   dr. Josip Tominšek, 1908-1941 (26 letnikov)
   dr. Arnošt Brilej, 1941-1949 (9 letnikov)
   prof. Tine Orel, 1950-1979 (30 letnikov)
   prof. Marijan Krišelj, 1980-1985 (6 letnikov)
   Milan Cilenšek,1986 (1 letnik)
   Marjan Raztresen, 1986-2001 (15 letnikov)
   Vladimir Habjan, 2001-
3 Stalne rubrike Planinskega vestnika
4 Digitalizacija vseh letnikov
5 Izhajanje revije
6 Zunanje povezave

Objavljenih je tudi nekaj primerov naslovnic, kako se je vizualno in tudi tehnično spreminjala revija od začetkov leta 1895 do danes, prav tako so tam navedeni sedanji člani uredniškega odbora Planinskega vestnika.

Vabljeni, da pobrskate o Planinskem vestniku po Wikipediji, tej največji spletni zbirki podatkov!

Planinski vestnik


Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Iskanje med novicami