ponedeljek, 16. september 2019

Septembrski Vestnik o 40-letnici šole v Manangu

Planinski vestnik je zopet tu. Verjamemo, da je znova razveselil številne bralce, planince, turne kolesarje, gornike, alpiniste, ljubitelje narave in gora. Tudi tokrat vas Vestnik razveseljuje s številnimi zanimivi članki, med katerimi lahko kar takoj opozorimo na uvodnik Mateje Pate, ki med drugim opozori tudi na primerno obnašanje v naših gorah in na planinskih poteh.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Greben Trentskega Pelca z Ušjem v ospredju (greben Véverica po Henriku Tumi) Dan Briški
Tema meseca je 40 let šole v Manangu, o kateri so svoje spomine zapisali številni pisci - tisti, ki so v tej šoli tudi aktivno sodelovali in s svojim znanjem usposobili številne slušatelje.

Na intervju smo povabili gorskega vodnika Ludovica Ravanela, 37-letnega domačina iz družine slavnih chamoniških gorskih vodnikov. Družinsko strast do gora nadaljuje na znanstvenem področju. Raziskuje skalne podore, vpliv segrevanja ozračja na taljenje permafrostain posledice le-tega.
Pogovarjali pa smo se tudi s Hervéjem Barmassom, vrhunskim italijanskim alpinistom in gorskim vodnikom, ki se od malih nog podi po strminah v zavetju mogočnega Cervina.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo na družinska potepanja po Ziljski dolini in na bližnje vrhove.

Naš sodelavec Aljaž Anderle je pripravil test aplikacij - telefon kot karta in kompas, podajamo se na geo izlet in v gore na Češko.
Sledijo tudi stalne rubrike: literatura, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, planinska organizacija, novice, film in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami