ponedeljek, 18. marec 2024

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Andreja Jagodic nosi kolo proti vrhu Kilimandžara. Nika Radjenovič

Pogovarjali smo se s Kazimirjem Drašlerjem - Mikcem, letošnjim prejemnikom priznanja PZS za življenjsko delo v alpinizmu, ki je z nami delil številne izjemne trenutke na svoji alpinistični poti.
Drugi intervju pa je z Andrejo Jagodic in Niko Radjenovič, ki sta se s kolesi povzpeli na Kilimandžaro (5895 m), najvišji vrh Afrike (od tam je tudi naslovnice tega Vestnika), in z njega tudi opravili kolesarski spust. Obe sta mnogo več kot kolesarki. Kaj vse, pa le preberite v tokratni številki Vestnika.

Z Martino Naglost se podajamo v Dolomite, na dolgo in zahtevno krožno pot, Izidor Tasič piše o doživetjih med domom in hribi, Tone Golnar v potopisnem članku po gorah Bosne in Hercegovine piše o tem, da je največja vrednost obiska stik z ljudmi, Mire Steinbuch piše o izzivih turizma v goratem svetu, Alenka Špan pa o dijaškem planinskem taboru. Matjaž Čuk se spominja poti izpod Himalaje, Mira Petek razmišlja, ali ima svoje mesto v gorah. Spominjamo se 250-letnice rojstva Valentina Staniča, v naravovarstvenem članku s Petrnelovo pogledamo, kako so pojmovali varstvo narave nekoč. Tone Vidrgar se potepa v Glinščici in se sprašuje, ali smo v Alpah, Dušan Škodič piše o Franciju Ekarju, letošnjemu prejemniku Bloudkove nagrade 2023, najvišje državne nagrade na področju športa. Ne spreglejte pa tudi člankov o kočah - ki so odprte, planincev pa ni, o letošnjem državnem prvenstvu v lednem plezanju.

V rubriki Z nami na pot pa vas z Mitjem Petrnelom vabimo na smučarske adute Visokih Tur - v zapostavljene kotičke gorske skupine Goldberg.

Sledijo stalne rubrike: strip (o Aljaževem domu v Vratih), literatura, film, vzgoja (o spustu pri turnem smučanju), kolumna, narava, planinska organizacija.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika
ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami