torek, 19. december 2023

Čudovit potopis iz Himalaje v zadnjem letošnjem Vestniku

Zadnja številka Planinskega vestnika prinaša za konec leta zares lep potopis s prav tako dih jemajočimi fotografijami "Čudoviti razgledi na himalajske velikane - Treking do baznega tabora pod Everestom" avtorja Massima Cappuccia. Res je, hoja po poti, ki vodi do baznega tabora Everest, so sanje vsakega gorskega navdušenca, bodisi običajnega popotnika bodisi izkušenega pohodnika. Narediti prve korake v dolini Kumbu proti pobočju najvišje gore na svetu je enkratna izkušnja, ki je ni mogoče doživeti na nobeni drugi visokogorski poti. Tukaj lahko občutite vso zgodovino, mite in legende, zaradi katerih je Everest znan in tako privlačen.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Čudoviti razgledi na himalajske velikane Massimo Cappuccio

V prvem intervjuju je bil naš sogovornik Klemen Belhar, alpinist, gorski reševalec, turni smučar, trener in svetovalec, okoljevarstvenik, politik, pisec in še več. Vse to je dr. antropologije Klemen Belhar.
Drugi pogovor pa je z Danico Padjan iz PD Vrelec Rogaška Slatina, ki je leta 1999 zbrala planince, ki so si želeli vzeti več časa na pohodih, in ustanovila sekcijo Polžekov, pridružila se ji je starejša generacija. Zanimiv pogovor s terena. Za svoje delo je Danica leta 2021 prejela svečano listino, najvišje priznanje Planinske zveze Slovenije.

Pišemo o letošnjih prejemnikih najvišjih priznanj PZS, ki vidijo delo v planinstvu kot poslanstvo. Na turo gremo po pogorelem Krasu, pišemo o posvetu Gore in varnost, kjer so gorski reševalci predstavili letošnje leto reševanj, iz PZS temo Planinstvo v luči medijev, pa o vodenju vodnikih različnih profilov ter maPZS. S PD Rimske Toplice praznujemo 70 let, udeležili smo se 18. mednarodnega festivala alpinizma v Pragi, nadaljujemo z zgodbo izpod Himalaje (tokrat je še posebej napeta), objavljamo zmagovalne fotografije natečaja #LjubimGore 2023, pišemo o planinski obutvi nekoč, spominjamo se neumornega kronista planinstva in alpinizma Francija Savenca, ki je preminil letos jeseni; pišemo o prostovojstvu in predstavljamo članici uredniškega odbora Tino Leskošek in Zdenko Mihelič, na koncu pa sledijo še prav posebne novoletne želje.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo v Posavsko hribovje - na Hom (607 m), Veliki Slomnik (609 m), na Brnico (457 m) ter na Šmohor (787 m) in Malič (936 m).

Sledijo stalne rubrike: kolumna (o tem, kaj je težje: osemtisočak ali 9a), novice iz vertikale, strip (tokrat o utripu v kočah), literatura z več izjemnimi knjigami, planinska organizacija in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter
srečno v vseh božično-novoletnih praznikih
in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

ponedeljek, 17. junij 2024

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.

Iskanje med novicami