sreda, 18. oktober 2023

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Jalovec Franci Horvat
Pogovarjali smo se z Miho Zupanom iz mlajše generacije alpinistov iz Tržiča, ki je alpinistični inštruktor in avtor plezalnih vodnikov za Begunjščico, Trapez, Veliki Draški vrh in Mojstrovke.
Drugi intervju je z Alenom Marinovićem, alpinističnim inštruktorjem, ki veliko svojega dela in časa vlaga v vzgojo alpinistov.

Pišemo o angleškemu siru Humphryu Davyju, ki je v slovenskih gorah našel kraljestvo lepote, pa o Ustanovi Sklad Okrešelj, ki letos praznuje petindvajset let - s predsednikom sklada Francijem Vrankarjem smo naredili tudi pogovor, prvi predsednik sklada pa razmišlja o tej obletnici in družinah ponesrečenih gorskih reševalcev.
Pišemo o zdravilni rastlini naših gora, o plahtici, pa o 60-letnici odprave v centralni Kavkaz, o izbranih naj kočah leta 2023 in po požaru znova odprti novi Mozirski koči na Golteh.
V rubriki Z nami na pot vas vabimo na nepozabno gorniško pravljico - v Sibiline gore oz. Monti Sibillini v Apeninih, Italiji. Ob tem pa še posebej na naslednje vrhove: na Pizzo Berro (2259 m) in Monte Prioro (2333 m), Monte Bove Nord (2112 m) in Monte Bove Sud (2169 m), Cima del Redentore (2448 m) in Monte Vettore (2476 m) ter na Monte Callralle (1658 m) in Poggio di Croce (1833 m).
Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, kolumna (tokrat o tišini), novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija in v spomin.
Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter 
srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

Marčni Vestnik posvečen Radu Kočevarju (1928-2024)

ponedeljek, 18. marec 2024

Prvi del marčne številke Planinskega vestnika smo posvetili letos preminulemu našemu legendarnemu in neustavljivemu alpinistu Radu Kočevarju (1928-2024). "S slovesom Rada Kočevarja smo tako izgubili zadnjega in brez dvoma najmočnejšega predstavnika generacije, ki je v času po vojni postavila nove smernice razvoju alpinizma pri nas kljub začetnemu odporu starejše generacije plezalcev," pravi Jure Krejan Čokl.

Februarski Vestnik se spominja odprave na Tirič Mir

Februarski Vestnik se spominja odprave na Tirič Mir

sreda, 14. februar 2024

Februarska številka Planinskega vestnika se spominja skupne slovenske-poljske alpinistične odprave iz leta 1978 na Tirič Mir, ki je s 7708 metri najvišji vrh pogorja Hindukuš in hkrati najvišji vrh izven Himalaje in Karakoruma, po višini pa triintrideseti na svetu.

Iskanje med novicami