sreda, 18. oktober 2023

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Jalovec Franci Horvat
Pogovarjali smo se z Miho Zupanom iz mlajše generacije alpinistov iz Tržiča, ki je alpinistični inštruktor in avtor plezalnih vodnikov za Begunjščico, Trapez, Veliki Draški vrh in Mojstrovke.
Drugi intervju je z Alenom Marinovićem, alpinističnim inštruktorjem, ki veliko svojega dela in časa vlaga v vzgojo alpinistov.

Pišemo o angleškemu siru Humphryu Davyju, ki je v slovenskih gorah našel kraljestvo lepote, pa o Ustanovi Sklad Okrešelj, ki letos praznuje petindvajset let - s predsednikom sklada Francijem Vrankarjem smo naredili tudi pogovor, prvi predsednik sklada pa razmišlja o tej obletnici in družinah ponesrečenih gorskih reševalcev.
Pišemo o zdravilni rastlini naših gora, o plahtici, pa o 60-letnici odprave v centralni Kavkaz, o izbranih naj kočah leta 2023 in po požaru znova odprti novi Mozirski koči na Golteh.
V rubriki Z nami na pot vas vabimo na nepozabno gorniško pravljico - v Sibiline gore oz. Monti Sibillini v Apeninih, Italiji. Ob tem pa še posebej na naslednje vrhove: na Pizzo Berro (2259 m) in Monte Prioro (2333 m), Monte Bove Nord (2112 m) in Monte Bove Sud (2169 m), Cima del Redentore (2448 m) in Monte Vettore (2476 m) ter na Monte Callralle (1658 m) in Poggio di Croce (1833 m).
Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, kolumna (tokrat o tišini), novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija in v spomin.
Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika ter 
srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami