nedelja, 1. april 2012PZS

Izletniški vodniček Dolina Belega potoka - priloga PV

Obveščamo vas, da bo v APRILSKI številki Planinskega vestnika poleg redne številke izšla priloga - izletniški vodniček Dolina Belega potoka. Avtor Andrej Mašera je opisal najzanimivejše in najlepše pohodniške ture pa tudi nekatere klasične smeri v območju Belega potoka.

Klikni na fotografijo za povečavo ...

Vodniček bodo naročniki prejeli tako kot običajno skupaj z revijo, po ceni 3 € pa ga boste lahko kupili tudi v Planinski založbi na Dvorakovi 9 v Ljubljani.

PV_april2012_priloga_vodnicek_Dolina_Belega_potokaVODNIČEK
Dolina Belega potoka
Majhno je lepo

Besedilo: Andrej Mašera
Zemljevid: Andrej Stritar

Iz Kazala:

Seznam nekaterih klasičnih smeri nad Belim potokom. stran 6
Izhodišče. 7
Planinske postojanke. 10
Vodniki. 11
Zemljevidi. 11
Opisi. 16
1 Po dolini Belega potoka. 16
2 Pot saškega kralja/Sentiero del Re di Sassonia. 18
3 Visoka polica/Cima delle Cengie, 2002 m. 20
4 Lepa glava/Vetta Bella, 2049 m. 22
5 Rogljič/Pan di Zucchero, 1984 m. 24
6 Mala Lojtrica/Cima Piccola della Scala, 2099 m. 26
7 Krniška špica/Cima del Vallone, 2368 m. 28
8 Pot stoletnice/Sentiero del Centenario. 30
9 Visoka Bela špica/Cima Alta di Riobianco, 2257 m. 32

O dolini Belega potoka je avtor vodnička Andrej Mašera v med drugim v Uvodu zapisal: »Dolina Belega potoka/Val di Riobianco, ki se od jugovzhoda zajeda v gorsko skupino Viša/Jôf Fuart, 2666 m, je ena najslikovitejših dolin v Zahodnih Julijskih Alpah. Obdajajo jo številni vrhovi z navpičnimi stenami dolomitskega značaja in je zato zelo priljubljena med plezalci. Začetek doline je kakih 5 do 6 kilometrov jugozahodno od Rablja/Cave del Predil, tam, kjer se živahni Beli potok izlije v široko prodišče Jezernice/Rio del Lago.
Bivaka Gorizia poljubljajo prvi sončni žarki, foto Sebastjan RrevenDolina se najprej dvigne naravnost proti severu, na višini 1500 metrov pa se skoraj pod pravim kotom obrne proti zahodu in se konča na ozki Krniški škrbini/Forcella del Vallone, 2180 m. Dolina je precej strma, saj se na sorazmerno kratki razdalji dvigne za 1200 metrov.
Gore, ki jo obdajajo, so strme ostrice z navpičnimi stenami in ozkimi, prepadnimi grebeni. Najvišji vrh nad dolino je Krniška špica/Cima del Vallone, 2368 m, ki se dviga severno nad Krniško škrbino. Proti vzhodu ji sledi težko pristopna Velika Lojtrica/Cima Grane della Scala, 2242 m, nato pa priostrena Mala Lojtrica/Cima Piccola della Scala, 2099 m. Naslednji v vrsti je vitek skalnati stožec Rogljič/Pan di Zucchero, 1984 m, ki ga od sosednje Lepe glave/Vetta Bella, 2049 m, loči globoka in ozka Škrbina Belega potoka/Forca di Riobianco, 1860 m. Vzhodna soseda Lepe glave je Visoka polica/Cima delle Cengie, 2002 m, za katero se greben razcepi v dva kraka: severni se nadaljuje na Jôf del Lago, 1761 m, južni pa se razširi v zaraščene in težko prehodne Vette Scabre, 1900 m, 1860 m, 1787 m, ki v grozljivo strmih temačnih grapah prepadajo proti Rabeljskemu jezeru.
Vsi ti vrhovi, razen Lepe glave, so težko pristopni in brez nadelanih poti. Južno stran doline popolnoma obvladuje fantastičen stolp Visoka Bela špica/Cima Alta di Riobianco, 2257 m, s svojimi ošiljenimi trabanti. Goro lahko štejemo med najlepše oblikovane vrhove v Julijcih; na njeno teme se povzpnemo le z zahtevnim plezanjem ...«

Uredništvo Planinskega vestnika 


Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Poletna številka o 70-letnici prvega vzpona na Everest

Poletna številka o 70-letnici prvega vzpona na Everest

četrtek, 20. julij 2023

Tokratna tema meseca dvojne poletne številke Planinskega vestnika je 70-letnica prvega vzpona na najvišjo goro sveta, Mount Everest, z zanimivimi zapisi in fotografijami - tudi z dvema tristranskima slikama.

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

četrtek, 22. junij 2023

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

Iskanje med novicami