nedelja, 19. marec 2023

Marčni Vestnik o blišču plezališč

Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Teloh Oton Naglost
Drugi intervju je z Marijo Lesjak, s predano varuhinjo gorske narave, ki je za svoje dolgoletno prostovoljstvo prejela vrsto priznanj, lanskega decembra tudi najvišje priznanje PZS, Svečano listino Planinske zveze Slovenije. Marija pravi, da bi z varstvom narave morali začeti že v vrtcu.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo v turnosmučarski Eldorado v Avstriji, v Lungau, in na vrhove Gstoder (2140 m), Schwarzeck (2636 m), Marislwand (2520 m) in na Seeköpfl (2225 m).

Potepamo se po Iranu in tamkašnjih gorah, na turnem smuku z Grossvenedigerja, predstavljamo novo knjigo o življenju Paula Preussa - o prostem plezanju, avtorji opisujejo doživetja z Javorščka na Bovškem, Zabrložnice in Matkovega okna, pišemo o slovesnosti ob 130-letnici planinske organizacije, nadaljujejo se zgodba izpod Himalaje in spomini Lidije Honzak, in objavljamo spomine radioamaterja z jugoslovanske odprave na Mount Everest. Med člani uredniškega odbora se tokrat predstavlja naš tehnični urednik Emil Pevec.

Sledijo stalne rubrike: kolumna (o parkiranju na gorskih izhodiščih), Planinčkov kotiček, vreme - o tem, kje najti dobro vremensko napoved ob odhodu v tujino, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura in planinska organizacija.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Iskanje med novicami