četrtek, 16. februar 2023

Februarski Vestnik o podnebju in spreminjanju gora

V uvodniku predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan piše o letošnjih dveh pomembnih obletnicah: Letos mineva 130 let, odkar je nastalo Slovensko planinsko društvo, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije - tej obletnici je posvečen tudi poseben članek. In praznujemo 70 let od odprtja Slovenske planinske poti od Maribora do morja, čudovite zamisli prof. Ivana Šumljaka.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Uršlja gora s soseščino, fotografirana s Pohorja Primož Gregor

V temi februarske številke Planinskega vestnika se lotimo podnebja in spreminjanja gora. V zvezi z gorami niti v Planinskem vestniku ne moremo zmeraj pisati samo o lepih stvareh; so tudi teme, o katerih je treba govoriti, čeprav niso prijetne. Vprašanje sprememb, ki jih je tudi gorskemu svetu prineslo globalno segrevanje, v resnici sploh ni več vprašanje. Ostaja le še dilema, kako bodo vplivale na ta svet in kaj lahko naredimo, da bi jih vsaj upočasnili, če jih že ne moremo ustaviti. Z nami svoje izkušnje in dognanja delijo strokovnjaki in gorski vodnik.

Osrednji pogovor je z Ladom Vidmarjem (letnik 1957), ki o sebi pravi, da je umetniška duša. Je pa tudi alpinist, član številnih odprav, ekstremni smučar in v zadnjih letih pohodnik, ki želi po etapah prehoditi ves svet.

Potepamo se po Lofotih, Iztok Tomazin razmišlja o etiki v visokogorju, v Planinčkovem kotičku se potepamo z Evo in s svizci pa čarobno palčko.
Pretresljivo zgodbo o tihi, a neizprosni tekmi s časom deli z nami gorski reševalec z intervencije pod Voglom. Pišemo o prvi pomoči, ki je osnovna izobrazba; pa o tekmah v orodnem plezanju, nadaljuje se zgodba izpod Himalaje, obiščemo skrite kotičke na Mozirskih planinah in Janezov bivak na Golteh, podamo se v 19. stoletje in v takratno gorsko modo, Lidija Honzak pa deli nove spomine. Predstavi se vam član uredništva Dušan Škodič, ki piše tudi o enem najpomembnejših plezalcev vseh časov, Emiliu Comiciju, o katerem je izšlo knjižno delo.

Sledijo stalne rubrike: novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Iskanje med novicami