četrtek, 16. februar 2023

Februarski Vestnik o podnebju in spreminjanju gora

V uvodniku predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan piše o letošnjih dveh pomembnih obletnicah: Letos mineva 130 let, odkar je nastalo Slovensko planinsko društvo, katerega naslednica je Planinska zveza Slovenije - tej obletnici je posvečen tudi poseben članek. In praznujemo 70 let od odprtja Slovenske planinske poti od Maribora do morja, čudovite zamisli prof. Ivana Šumljaka.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Uršlja gora s soseščino, fotografirana s Pohorja Primož Gregor

V temi februarske številke Planinskega vestnika se lotimo podnebja in spreminjanja gora. V zvezi z gorami niti v Planinskem vestniku ne moremo zmeraj pisati samo o lepih stvareh; so tudi teme, o katerih je treba govoriti, čeprav niso prijetne. Vprašanje sprememb, ki jih je tudi gorskemu svetu prineslo globalno segrevanje, v resnici sploh ni več vprašanje. Ostaja le še dilema, kako bodo vplivale na ta svet in kaj lahko naredimo, da bi jih vsaj upočasnili, če jih že ne moremo ustaviti. Z nami svoje izkušnje in dognanja delijo strokovnjaki in gorski vodnik.

Osrednji pogovor je z Ladom Vidmarjem (letnik 1957), ki o sebi pravi, da je umetniška duša. Je pa tudi alpinist, član številnih odprav, ekstremni smučar in v zadnjih letih pohodnik, ki želi po etapah prehoditi ves svet.

Potepamo se po Lofotih, Iztok Tomazin razmišlja o etiki v visokogorju, v Planinčkovem kotičku se potepamo z Evo in s svizci pa čarobno palčko.
Pretresljivo zgodbo o tihi, a neizprosni tekmi s časom deli z nami gorski reševalec z intervencije pod Voglom. Pišemo o prvi pomoči, ki je osnovna izobrazba; pa o tekmah v orodnem plezanju, nadaljuje se zgodba izpod Himalaje, obiščemo skrite kotičke na Mozirskih planinah in Janezov bivak na Golteh, podamo se v 19. stoletje in v takratno gorsko modo, Lidija Honzak pa deli nove spomine. Predstavi se vam član uredništva Dušan Škodič, ki piše tudi o enem najpomembnejših plezalcev vseh časov, Emiliu Comiciju, o katerem je izšlo knjižno delo.

Sledijo stalne rubrike: novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Z majskim Vestnikom in maPZS iz ponorelega sveta

Z majskim Vestnikom in maPZS iz ponorelega sveta

četrtek, 18. maj 2023

Tema majske številke Planinskega vestnika je spletna aplikacija maPZS, brezplačna, uporabna na računalnikih in kot aplikacija za mobije. Hkrati je maPZS dobrodošel in lahko zelo koristen pripomoček za vse gornike, ki bi enostavno radi pobegnili iz urbanega sveta.

Mitja Kilar in aprilski Vestnik

Mitja Kilar in aprilski Vestnik

torek, 18. april 2023

Tema aprilske številke Planinskega vestnika je Mitja Kilar in njegov čas. Mitja je bil eden izmed plezalcev, alpinistov starejše generacije, ki je z vztrajnostjo in predanostjo začrtala smer razvoja slovenskega in jugoslovanskega alpinizma v prihodnosti. Kilar je bil tudi eden od štirih avtorjev enega prvih plezalnih vodnikov Plezalni vzponi. Vzhodne Julijske Alpe (iz leta 1954), ki je bil dolga desetletja pravzaprav edini vodnik na trgu in ga je uporabljalo več generacij.

Marčni Vestnik o blišču plezališč

Marčni Vestnik o blišču plezališč

nedelja, 19. marec 2023

Tema marčne številke Planinskega vestnika so plezališča - o opremljanju le-teh nekdaj in danes, o dilemah, ki se porajajo glede opremljanja, o projektu OSP. In prav o opremljanju plezališč in o plezanju, pa tudi življenju, spregovori Vili Guček, plezalec, učitelj, glasbenik in človek, ki pušča sledi ustvarjalnosti povsod.

Iskanje med novicami