nedelja, 18. december 2022

Decembrski Planinski vestnik o prezrtem alpinistu

Decembrska tema meseca je posvečena prezrtemu alpinistu izpred prve svetovne vojne, ki je med drugim v svojih zapiskih dejal: "Zmagovalec je tisti, ki je nekaj naredil iz sebe." Toda, kdo je bil Klodwig Tschada (1892-1918) in kaj je vse preplezal? Raziskovanja se je lotil seveda naš Dušan Škodič, ki je prišel do zelo zanimivih podatkov in vse to tudi objavljamo.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Dve sonci za Razorjem Gregor Kresal
Tokratna intervja sta dva. Prvi je z alpinistom in gorskim vodnikom Mihom Habjanom, agronomom, ki je letos postal podpredsednik Planinske zveze Slovenije, sicer pa poklicno izpolnjuje gorniške sanje ljudem v gorah, uživa v miru navpičnic in v krogu svoje družine.

Drugi intervju pa je z alpinistom Markom Volkom. Marko je Velenjčan, ki zadnja leta niza težke prvenstvene smeri v naših gorah, jih opremlja in marsikdaj preseneti navezo sredi stene, ko solo prižvižga mimo, je na videz poln paradoksov, v resnici pa je kot odprta knjiga. Knjiga, v kateri je včasih treba kaj prebrati tudi med vrsticami.

V sredici Z nami na pot vas vabimo na spoznavanje manj znanih koncev v okolici Kranja. In sicer na Jamnik, 831 m, Belo peč, 1150 m, Vodiško planino, 1110 m, Sv. Mohor, 952 m, in Sv. Jošt nad Kranjem, 845 m.

Pišemo o Silvu Karu, letošnjemu prejemniku zlatega cepina za življenjsko delo v alpinizmu, o posvetu gore in varnost, o novostih planinske članarine v letu 2023. Potepamo se še po Pirinejih, v soteski Las Callas v italijanski pokrajini Furlanija Julijska Krajina, po meglenem Magliću, najvišjem vrhu Bosne in Hercegovine, pa po trentskih vršacih v prav tako megli, Lidija Honzak z nami deli deveto nadaljevanje alpinističnih spominov, Mateja Pate deli nasvete, kako izboljšati ravnotežje, gorski reševalec doživaljanje reševanja in zahvale, ter o desetletnici Alpe Adria Trail.

Sledijo stalne rubrike: novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija, film, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
In seveda lepe in mirne praznike ter ravno pravo mero previdnosti, igrivosti in veselja!
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak - tudi v letu 2023!

 


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami