torek, 15. november 2022

Novembrski Vestnik o feratah

Novembra smo se v temi meseca podali na ferate. Pišem o tem, kaj so ferate, katera je bila prva pri nas, katera zadnja do zdaj in katera je najzahtevnejša; na katere vse se lahko podate v Sloveniji, kakšno opremo potrebujete in kako se gibati na feratah.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
V ferati Hvadnik Gregor Kofler
Tokratni intervju je s Tonetom Golnarjem, ki je avtor plezalnih vodnikov po Kamniško-Savinjskih in Julijskih Alpah, pred dvajsetimi leti pa je izšel tudi njegov priročnik za turne smučarje. Golnar je alpinist, ki je preplezal številne težke smeri, se povzpel na šest- in sedemtisočake v Andih in Himalaji, bil je tudi vodja več odprav. Je aktiven inštruktor planinskih vodnikov. Čeprav je dopolnil šestdeset let in je huda bolezen že dolga leta njegov sopotnik, še vedno hodi v gore in pleza.

V sredici Z nami na pot vas vabimo na ljubljansko Himalajo, in sicer na Molnik, 582 m, in Pugled, 615 m, Kržarejo, 707 m, Vodice, 605 m, in na Janški hrib, 794 m. Ja, Ljubljana z okolico ponuja pester nabor poti in različnih vrhov.

Prihaja zima, ko gorski svet postane še lepši - a zimske razmere zahtevajo dobro pripravljenega in razmeram ustrezno opremljenega gornika. Tako tokrat objavljamo, na kaj vse velja pomisliti pred zimsko turo. Potepamo se še po Karnijskih Alpah, Ognjeni gori, pa med Sabotinom in Kanalom, pišemo o prenovljenem sistemu izobraževanja vodnikov PZS, o gradnji in markiranju poti Kranjske sekcije ob prelomu iz 19. v 20. stoletje, o zadloški zanimivosti, pa o 50-letnici prve slovenske alpinistične odprave v Afriko na območje Mawanzije in Kilimandžara. Lidija Honzak z nami deli osmo nadaljevanje alpinističnih spominov, objavljamo zmagovalne fotografije fotonatečaja #LjubimGore 2022 in praznujemo obletnice društev, sekcij in Bivaka v Kočni.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček (o Slepku in gobi), narava, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami