torek, 15. november 2022

Novembrski Vestnik o feratah

Novembra smo se v temi meseca podali na ferate. Pišem o tem, kaj so ferate, katera je bila prva pri nas, katera zadnja do zdaj in katera je najzahtevnejša; na katere vse se lahko podate v Sloveniji, kakšno opremo potrebujete in kako se gibati na feratah.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
V ferati Hvadnik Gregor Kofler
Tokratni intervju je s Tonetom Golnarjem, ki je avtor plezalnih vodnikov po Kamniško-Savinjskih in Julijskih Alpah, pred dvajsetimi leti pa je izšel tudi njegov priročnik za turne smučarje. Golnar je alpinist, ki je preplezal številne težke smeri, se povzpel na šest- in sedemtisočake v Andih in Himalaji, bil je tudi vodja več odprav. Je aktiven inštruktor planinskih vodnikov. Čeprav je dopolnil šestdeset let in je huda bolezen že dolga leta njegov sopotnik, še vedno hodi v gore in pleza.

V sredici Z nami na pot vas vabimo na ljubljansko Himalajo, in sicer na Molnik, 582 m, in Pugled, 615 m, Kržarejo, 707 m, Vodice, 605 m, in na Janški hrib, 794 m. Ja, Ljubljana z okolico ponuja pester nabor poti in različnih vrhov.

Prihaja zima, ko gorski svet postane še lepši - a zimske razmere zahtevajo dobro pripravljenega in razmeram ustrezno opremljenega gornika. Tako tokrat objavljamo, na kaj vse velja pomisliti pred zimsko turo. Potepamo se še po Karnijskih Alpah, Ognjeni gori, pa med Sabotinom in Kanalom, pišemo o prenovljenem sistemu izobraževanja vodnikov PZS, o gradnji in markiranju poti Kranjske sekcije ob prelomu iz 19. v 20. stoletje, o zadloški zanimivosti, pa o 50-letnici prve slovenske alpinistične odprave v Afriko na območje Mawanzije in Kilimandžara. Lidija Honzak z nami deli osmo nadaljevanje alpinističnih spominov, objavljamo zmagovalne fotografije fotonatečaja #LjubimGore 2022 in praznujemo obletnice društev, sekcij in Bivaka v Kočni.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček (o Slepku in gobi), narava, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!


Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Poletna številka o 70-letnici prvega vzpona na Everest

Poletna številka o 70-letnici prvega vzpona na Everest

četrtek, 20. julij 2023

Tokratna tema meseca dvojne poletne številke Planinskega vestnika je 70-letnica prvega vzpona na najvišjo goro sveta, Mount Everest, z zanimivimi zapisi in fotografijami - tudi z dvema tristranskima slikama.

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

četrtek, 22. junij 2023

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

Iskanje med novicami