nedelja, 18. september 2022

Septembrski Vestnik o prvi jugoslovanski ženski alpinistični odpravi

V septembrski številki Planinskega vestnika je tema meseca prva jugoslovanska ženska alpinistična odprava. Poleti so namreč minila štiri desetletja, odkar se je osem jugoslovanskih alpinistk prvič v obliki samostojne jugoslovanske ženske odprave podalo v tuje visokogorje s ciljem osvojiti sedemtisočak Pamir. Odprave se v tokratni temi meseca spominjamo skozi pogovore z nekaterimi udeleženkami, Lidijo Honzak, Marijo Štremfelj, Marjano Šah in Ireno Komprej.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Andrej Jež v najtežjem delu ferate na Olimpline Boris Keber
V Vestniku najdete tudi zanimiv pogovor z alpinistom Janezom Marinčičem, ki izpostavlja tudi družabni del plezarije.
V sredici Z nami na pot vas vabimo na sončno stran Visokih Tur, na vrhove in potepe v okolici Valle Aurina oziroma Ahrntala. Tu so opisi do jezera Malersee, 2501 m, na Monte Spico/Speikboden, 2517 m, na Monte Fumo/Rauchkofel, 2653 m, in do koče Rifugio Giogo Lungo/Lenkjöchlhütte, 2590 m.
Potepamo se po Karniji in gori Zermula, pa po Monte Lodini nad dolino Cimoliana, pišemo o izginjanju alpskih ledenikov, o obisku saškeg kralja na Triglavu leta 1907, ko so bili to res nacionalno razburkanih časi. Bili smo tudi na odprtju prenovljene planinske koče na Uskovnici in z oddajo V navezi prvega programa Radia Slovenije na Slivnici.
Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, v katerem se glavni junak sreča z velikanom iz Zadnjice, razmišljanje (tokrat o žmuli in plezanju), novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, v kateri se tokrat najde zelo bogata ponudba gorniških knjig oz. recenzij, planinska organizacija in v spomin.
Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami