torek, 12. julij 2022

Poletna številka o sončnih žarkih v gorah - preventiva in posledice

V tokratni temi meseca dvojne številke Planinskega vestnika smo se posvetili nevarnostim sončnih žarkov v gorah, zdravstvenim posledicam čezmernega izpostavljanja soncu, delimo pa tudi primerne napotke za preventivo, kajti sončnemu UV-sevanju se ni mogoče v celoti izogniti in to tudi ni cilj, ker je gibanje na sončni svetlobi koristno in potrebno.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Eliza Kubarska pleza v sektorju Alabalik, 6c+, Turčija. David Kaszlikowski/verticalvision.pl

Pogovarjamo se z Elizo Kubarsko, alpinistko in režiserko z diplomo Umetnostne akademije in filmske šole Wajda v Varšavi. Opravila je nadaljevalni potapljaški tečaj PADI in na Borneu posnela dokumentarec Walking under Water. Pri njej je občutek na vrhu gore po preplezani smeri tako močan, tako lep, da ga lahko primerja z rojstvom svojega otroka. Za svoje filme je prejela številne prestižne mednarodne nagrade.

Drugi intervju je z dr. Gregorjem Dolinarjem, predsednikom GRZS, ki pravi, da je prva prioriteta je vedno korist ponesrečenca. 16. junij 1912 velja za dan, ko je bila ustanovljena gorska reševalna služba, danes Gorska reševalna zveza Slovenije, kar pomeni, da mineva letos 110 let organiziranega reševanja v gorah.

In tokrat objavljamo tudi tretji pogovor - in to kar z legendarnim alpinistom, z Reinholdom Messnerjem. Messner je eden največjih, najpomembnejših in najbolj prepoznavnih predstavnikov svetovnega alpinizma vseh časov. Septembra 2021 je dopolnil sedeminsedemdeset let. Lahko bi užival v neverjetnih dosežkih, ki jih je udejanjil v svojem življenju, a ustvarjalnega nemira, ki ga žene naprej, ima še vedno več kot dovolj.

V sredici Z nami na pot vas vabimo v deželo ‚Pravljičnega kralja‘ - na Zugspitze, goro nasprotij, in na štiri slovenske vrhove. Vabimo vas na pot okoli jezera Eibsee, na Alpspitze, 2628 m, Zugspitze, 2962 m, iz Ehrwalda in iz Hammersbacha, ter na naše vrhove: Rutarski Vršič, 1699 m, Kurji vrh, 1762 m, Jerebikovec, 1593 m, in na Vrtaški vrh, 1898 m.
ps. Kdo pa je Pravljični kralj pa boste seveda izvedeli prav v tej številki Vestnika.

Sledijo številni članki in potopisna doživetja za poletja branja in poletna raziskovanja in potepanja: po poteh v čudovitih Karnijskih Alpah, po Kirgiziji, dragulju Centralne Azije, po Premužićevi stezi, podamo se na turnokolesarsko potepanje do morja ... Ne spreglejte pa tudi izčrpnega testa nogavic, zanimivega zgodovinskega članka o tem, kako je bil razvrednoten Triglav, humoreske o skrivnostnem škripanju v svetli noči, zgodbe internega natečaja alpinističnega odseka Rašica, pa naravovarstvnega članka ... Ob deseti obletnici smrti se spominjamo Janka Megliča.

Ne manjkajo tudi stalne rubrike: novice iz vertikale, planinska organizacija, v spomin.

Dvojno številko Planinskega vestnika pa krasita tudi ve trisktranski fotografiji, ki bogatita že tako odlično številko Vestnika julij-avgust.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Čudovito poletje ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh vam želimo!

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami