petek, 10. september 2010PZS

Izšel je Planinski vestnik


Klikni na fotografijo za povečavo ...

Spoštovani bralci Planinskega vestnika!

V septembrskem Planinskem vestniku si lahko preberete utrinke z otvoritve planinskega muzeja v Mojstrani. Zbrali smo nekaj zanimivih izjav udeležencev, med drugim tudi predsednika republike. Svoje spomine in razmišljanja o alpinizmu je v intervjuju strnil bivi Everestovec Vanja Matijevec. Visoko nad Trebušo se je sprehajal in razmišljal Rafael Terpin, vtise pa je shranil tudi na lepih pastelih. Svoje spomine na profesorja dr. Toneta Wrabra je zapisala Nada Praprotnik, o Blagajevem volčinu in o obisku saškega kralja Friderika Avgusta II., ki je v letih 1838 in 1841 obiskal naše kraje pa Eva Holz. Slavica Tovak je ob sprejetju novega Zakona o Triglavskem narodnem parku zbrala nekaj mnenj planinskih delavcev in naravovarstvenikov. Iztok Rutar je v zgodovinsko-alpinističnem prispevku predstavil Kugy-Hornovo smer v Montažu. V rednih vzgojnih prispevkih pišemo o vremenu, encijanu, rdečkah in metulju, sidriščih ter moči in gibljivosti. Čez poletne mesece se je nabralo obilo vesti iz alpinističnih krogov, tako doma kot iz tujine. Poročamo o vrsti novih knjižnih izdajah in zemljevidu (Bohinj), na koncu pa je še paleta vesti iz PZS in planinskih društev.  
V rubriki Z nami na pot vam predstavljamo in vabimo na Dobrač in v gore nad Sappado v Italiji.

Na naslovnici Planinskega vestnika je jutranji Viš, ki ga je fotografiral Vladimir Habjan.
V spodnjem uvodniku si lahko preberete nekaj pomislekov o gradnji ekstremno težkih ferat.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku.

Planinski vestnik


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami