petek, 10. september 2010PZS

Izšel je Planinski vestnik


Klikni na fotografijo za povečavo ...

Spoštovani bralci Planinskega vestnika!

V septembrskem Planinskem vestniku si lahko preberete utrinke z otvoritve planinskega muzeja v Mojstrani. Zbrali smo nekaj zanimivih izjav udeležencev, med drugim tudi predsednika republike. Svoje spomine in razmišljanja o alpinizmu je v intervjuju strnil bivi Everestovec Vanja Matijevec. Visoko nad Trebušo se je sprehajal in razmišljal Rafael Terpin, vtise pa je shranil tudi na lepih pastelih. Svoje spomine na profesorja dr. Toneta Wrabra je zapisala Nada Praprotnik, o Blagajevem volčinu in o obisku saškega kralja Friderika Avgusta II., ki je v letih 1838 in 1841 obiskal naše kraje pa Eva Holz. Slavica Tovak je ob sprejetju novega Zakona o Triglavskem narodnem parku zbrala nekaj mnenj planinskih delavcev in naravovarstvenikov. Iztok Rutar je v zgodovinsko-alpinističnem prispevku predstavil Kugy-Hornovo smer v Montažu. V rednih vzgojnih prispevkih pišemo o vremenu, encijanu, rdečkah in metulju, sidriščih ter moči in gibljivosti. Čez poletne mesece se je nabralo obilo vesti iz alpinističnih krogov, tako doma kot iz tujine. Poročamo o vrsti novih knjižnih izdajah in zemljevidu (Bohinj), na koncu pa je še paleta vesti iz PZS in planinskih društev.  
V rubriki Z nami na pot vam predstavljamo in vabimo na Dobrač in v gore nad Sappado v Italiji.

Na naslovnici Planinskega vestnika je jutranji Viš, ki ga je fotografiral Vladimir Habjan.
V spodnjem uvodniku si lahko preberete nekaj pomislekov o gradnji ekstremno težkih ferat.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku.

Planinski vestnik


Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

Junijski Vestnik o vplivu vremenskih ujm na planinske poti

ponedeljek, 17. junij 2024

V junijski številki Planinskega vestnika smo se posvetili vplivu vremenskih ujm na planinske poti. Leto 2023 je bilo namreč leto ekstremnih vremenskih dogodkov, pišemo pa tudi o hidroloških ekstremih, ki bodo vse pogostejši, in o posodobljenih tablah na planinskih poteh.

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

Majski Planinski vestnik o Johannesu Frischaufu

sobota, 18. maj 2024

V majski številki Planinskega vestnika je glavna pozornost namenjena Johannesu Frischaufu, po katerem pri nas nosi ime planinski dom na Okrešlju, sicer pa je bil velik pobudnik planinstva pri nas, še posebej v Savinjskih Alpah, in na Hrvaškem, kjer so prav na njegovo pobudo že leta 1874, 19 let pred nami, ustanovili Planinsko zvezo Hrvaške. V temi meseca izpod rok Dušana Škodiča boste tako našli zares veliko zanimivih podatkov iz naše planinske zgodovine, ki so bile v tistem obdobju daleč pred časom in še danes vzbujajo občudovanje. Prepričani smo, da boste uživali.

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

Aprilski Vestnik s starejšimi planinci v gore

torek, 16. april 2024

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se posvetili starejšim planincem in goram. Kar nekaj starejših gornikov smo povabili, da so z nami delili svoja razmišljanja pa tudi življenjski moto. Objavljamo priporočila zdravnice za telesno aktivnost starejših in izkušnje mednarodne planinske vodnice o vodenju mlajših in starejših - kakšne so razlike, kaj pa je skupno vsem.

Iskanje med novicami