ponedeljek, 28. junij 2010PZS

Napoved julijske številke Planinskega vestnika


Klikni na fotografijo za povečavo ...

V julijskem Planinskem vestniku smo se v temi meseca lotili problematike bivakov. Osvetlili smo jo z več vidikov. Marjan Bradeško je napisal uvodni prispevek, nadaljujemo pa z zanimivimi pogovori: Dušan Škodič se je pogovarjal z oskrbnico Bivaka pod Špikom, Mihaelo Omanovo, Irena Mušič Habjan pa s Tonetom Škarjo in Radom Nadvešnikom, ki sta vodila postavljanje Bivaka Pavleta Kemperla na Velikih Podih pod Grintovcem, ter arhitektom Mihom Kajzeljem. Svoj pogled na bivake pri nas je v komentarju podal Andrej Mašera.

Nadaljujemo z reportažo o letošnjem Dnevu planincev, kjer so podali svoja mnenja tudi nekateri anketiranci. Katja Roš, dolgoletna dopisnica časnika Delo, predstavlja Pot miru v Posočju. Dušan Škodič je napisal lepo zgodbo o ljubezni v postnem času, Joža Mihelič obuja spomine na svojega očeta, Milan Vošank pa na popotovanje po francoski Provansi.

V rubriki Z nami na pot se je Gorazd Gorišek odpravil na gore nad koroškim Rožem, Bor Šumrada pa opisuje štiritisočake Monte Rose. Spominjamo se tudi treh alpinistov, ki so nas nedavno zapustili: Igorja Levstka, Zvonka Čemažarja in Zvoneta Andrejčiča-Zvonca.

V vzgojnem delu revije pišemo o vremenu letošnje pomladi, o arniki, športnem treningu, gorskem reševanju na Hrvaškem ter o sidriščih.

Kot običajno je v zadnjem delu revije še cela vrsta alpinističnih novic, vesti iz planinske organizacije in novih knjigah.

72 strani zanimivega branja!

Želimo vam veliko veselja pri branju Planinskega vestnika!

Uredništvo


Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Iskanje med novicami