petek, 9. april 2010PZS

Izšla je aprilska številka Planinskega vestnika


Klikni na fotografijo za povečavo ...
Spoštovani bralci Planinskega vestnika!

V aprilskem Planinskem vestniku delimo z vami malo drugačen pogled na gore. V nebo smo namreč poleteli z jadralnimi padalci in zmajarji. Predstavljamo vam Alana Čaplarja, urednika Hrvatskega planinarja, in Majo Lobnik, najalpinistko preteklega leta. Sredica revija je namenjena potepanju po Zasavskem hribovju, Kumu in malo zahtevnejšemu gorništvu, goram v okolici Grossvenedigerja. Za popestritev smo dodali še opis Dinare, ki jo v posebnem članku predstavlja Alan Čaplar.
Novost v reviji so testi opreme, tokrat smo pripravili teste turnih smuči. Davo Karničar in Matjaž Šerkezi sta s številno ekipo strokovnjakov preizkusila 13 različnih turnih smuči. V vzgojnem delu revije pišemo o vremenu letošnje zime, divjem petelinu, Clusijevem svišču, o prehrani in športnem treningu. Urban Golob v razmiljanju o alpinizmu piše o alpinizmu in medijih. Na koncu so še alpinistične in novice iz tujine, pisma bralcev, nove knjige in vesti iz planinske organizacije.
Na naslovnici Planinskega vestnika je divji petelin, ki ga je s fotoaparatom ovekovečil Aleksander Čufar.

Tokratna številka je nekaj posebnega - je namreč stota številka sedanjega uredništva. Prvo številko smo uredili septembra 2001, do zdaj pa smo jih v devetih letih izdali prav sto.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika! Poiščite ga v svojem kiosku.


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami