petek, 18. februar 2022

Februarski Vestnik o paragorništvu

Tema februarske številke Planinskega vestnika je paragorništvo - s pogledom v zgodovino, ko so invalidi stali na strehi sveta in številnih drugih vrhovih, preplezali zahtevne stene; pa kako je bilo pri nas in kako je zdaj. V okviru Planinska zveza Slovenije imamo namreč odbor In Planinec, ki vključuje aktivnosti v hribih z invalidnimi osebami, gluhimi, s slepimi in slabovidnimi ..., prav tako pa imamo slovensko paraplezalno reprezentanco, ki na športnoplezalnih tekmovanjih dosega najžlahtnejše medalje.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Ledeno kraljestvo: slap Peričnik Peter Strgar
Pogovarjali smo se z alpinistom, gorskim vodnikom in direktorjem Plezalnega centra Ljubljana Matjažem Jeranom, ki pravi, da ga predanost plezanju enostavno osrečuje.
Spregovorili smo tudi o varnejšem obiskovanju gora v zimskih razmerah s Klemnom Volontarjem, alpinistom, mednarodnim planinskim vodnikom UIMLA, gorskim reševalcem in predsednikom Združenja planinskih vodnikov Slovenije, ki je opozoril, da je najpomembnejše v gorah: zmernost, postopnost in neprecenjevanje sebe, svojih sposobnosti in razmer.

Pišemo o doživetjih na štiridnevnem prečenju Kamniško-Savinjskih Alp, pa o trekingu pod Kangčendzengo, o potepu z vnuki po Lovrencu, Lidija Honzak nadaljuje z zanimivimi zgodbami, pišemo o varstvu Alp, naravovarstvenem posvetu in zimskem cvetenju, Dušan nas nasmeji z zabavno zgodbo, a že naslednji članek nas prizemlji z zgodbo o gorskem reševanju ponoči pod Kamniškim sedlom.

Sledijo stalne rubrike: kolumna - tokrat o Triglavu in prometu ter o varnejši hoji pozimi, planinčkov kotiček s Pravljičarijo ob polni luni, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, film in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Naročniki ga lahko najdete v svojih nabiralnikih, ostali pa v najbližji bolje založeni trgovini ali trafiki.
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami