ponedeljek, 1. marec 2010PZS

Napoved marčne številke Planinskega vestnika


Klikni na fotografijo za povečavo ...

V marčnem Planinskem vestniku bomo obudili spomin na letošnjo zimo, ko so stene Travnika nad Tamarjem dobesedno oživele tako oblegane so bile. Aljaž Anderle opisuje dve ledni smeri, ki ju je preplezal s Klemnom Premrlom. V intervjuju predstavljamo plezalsko legendo Rada Kočevarja. Uroš Podovšovnik v besedah in slikah opisuje in prikazuje svoje zbližanje z Raduho. V tujino smo se odpravili na treking v Nepal. Tokrat v rubriki Z nami na pot pišemo o gorah nad planino Razor, v tujino pa smo se odpravili na avstrijsko Štajersko. Žarko Rovšček je spomnil na pomembno skupščino PZS pred 60. leti. Slavica Tovšak je obiskala planince v Celovcu, Emil Pevec pa je opisal letošnje najpomembnejše tekmovanje mladih planincev. Spomnili smo se tudi nedavno ponesrečenega italijanskega alpinista Luce Vuericha, ki je pogosto plezal tudi z našimi plezalci. Vzgojni del revije je tokrat še posebej bogat: pišemo o rjavi žabi, o prehrani, športnem treningu, pripravi na zimsko turo, številki 112 in o alpinistični tehniki v ledu. Urban Golob v razmišljanju o alpinizmu podaja svoja stališča o bogastvu osebne zgodbe. V zadnjem delu revije sledi cela vrsta alpinističnih novic, vesti iz planinske organizacije in novih knjigah.

Želimo vam veliko veselja pri branju Planinskega vestnika!

Uredništvo


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami