torek, 12. januar 2010PZS

Izšel je januarski Planinski vestnik - prvič v A4 formatu


Klikni na fotografijo za povečavo ...

Spoštovani bralci Planinskega vestnika!

Prvo številko Planinskega vestnika v letu 2010 smo vam pripravili v večjem formatu, z zanimivimi članki in novostjo, dve vodniški prilogi z dvanajstimi opisi, ki jih lahko iztrgate iz sredine revije. Za vas smo prehodili Kraški rob (vzorčni primer opisa) in Muzce v Italiji.
V teh mrzlih mesecih, ko nas bolj ali manj zebe, si lahko o vplivu mraza na telo preberete na začetku revije. Sledi članek o novem pripomočku za iskanje zasutih v plazu, lavinski sondi nove generacije, intervju z Alešem Jensterletom in nekaj člankov o odpravah na tuje gore (Phari Lapcha, Fitz Roy, Ishinca ...).
Pozabili nismo zgodovine, saj predstavljamo del folklore in življenje Rezijanov ter opis vzpona Josefa Stussinerja leta 1869 na Triglav.
Sledijo članki o opredeljevanju območij Nature 2000, o slavnostni seji in podelitvi najvišjih priznanj PZS ter vodniških priznanj, recenzija knjige Toneta Strojina, Zgodovina slovenskega planinstva, članek o novostih v alpinistični tehniki, ter stalne rubrike: novice iz vertikale in tujine, pisma bralcev, krajše predstavitve novih knjig, ter novice iz Mladinske komisije in planinskih društev. Tokrat je rubrika Kako poznamo naše gore z rezultati žrebanja pravilne decembrske rešitve zadnjič med nami.


Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!

Spletna stran Planinskega vestnika


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami