torek, 12. januar 2010PZS

Izšel je januarski Planinski vestnik - prvič v A4 formatu


Klikni na fotografijo za povečavo ...

Spoštovani bralci Planinskega vestnika!

Prvo številko Planinskega vestnika v letu 2010 smo vam pripravili v večjem formatu, z zanimivimi članki in novostjo, dve vodniški prilogi z dvanajstimi opisi, ki jih lahko iztrgate iz sredine revije. Za vas smo prehodili Kraški rob (vzorčni primer opisa) in Muzce v Italiji.
V teh mrzlih mesecih, ko nas bolj ali manj zebe, si lahko o vplivu mraza na telo preberete na začetku revije. Sledi članek o novem pripomočku za iskanje zasutih v plazu, lavinski sondi nove generacije, intervju z Alešem Jensterletom in nekaj člankov o odpravah na tuje gore (Phari Lapcha, Fitz Roy, Ishinca ...).
Pozabili nismo zgodovine, saj predstavljamo del folklore in življenje Rezijanov ter opis vzpona Josefa Stussinerja leta 1869 na Triglav.
Sledijo članki o opredeljevanju območij Nature 2000, o slavnostni seji in podelitvi najvišjih priznanj PZS ter vodniških priznanj, recenzija knjige Toneta Strojina, Zgodovina slovenskega planinstva, članek o novostih v alpinistični tehniki, ter stalne rubrike: novice iz vertikale in tujine, pisma bralcev, krajše predstavitve novih knjig, ter novice iz Mladinske komisije in planinskih društev. Tokrat je rubrika Kako poznamo naše gore z rezultati žrebanja pravilne decembrske rešitve zadnjič med nami.


Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!

Spletna stran Planinskega vestnika


Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Iskanje med novicami