sobota, 18. december 2021

Decembrski Vestnik o snežnih plazovih

Decembrska številka je skoraj popolnoma zimska. Že uvodna téma je povsem snežna, ali če hočete – plazovita. Osredotočili smo se na snežne plazove. Predstavljamo uporabne novosti projekta CROSSRISK, o katerem smo že pisali, tokrat pa smo projekt predstavili še podrobneje. Predvsem smo se osredotočili na spletne možnosti, saj – kot pravi avtor, poznavalec snega in plazov, Miha Pavšek – nam današnje informacijske tehnologije in spletna orodja omogočajo, da lahko naredimo praktično vse z domačega naslanjača. Svetujem vam, da si temo podrobno preberete, predvsem pa naj vam uporaba vseh mogočih spletnih prikazov preide v navado pred vsako turo.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Stenar, Križ, Dolkova špica in Škrlatica Dan Briški
V nadaljevanju predstavljamo še obsežen test plazovnih nahrbtnikov, kjer si lahko izberete ravno pravšnjega zase. Kot vedno primerjamo tehnično primernost izdelka, dosegljivost in ceno. Snežno paleto zaključuje prispevek o vertikalni sondaži, to je grafični prikaz meteorološke meritve višinskega prereza ozračja, ki nam razkrije pomembne informacije za primernejšo izbiro cilja naše ture. Izobraževalnih tem je torej cela paleta in prav je tako.

Z nami na pot vas vabimo na Avstrijsko Štajersko - avtor Andrej Mašera, tudi pisec številnih vodnikov, nas vabi na skoraj tritisočak Hoher Dachstein (manjka mu le pet metrov do te magične meje), na Hoher Gjaidstein (2794 m) in na Grosser Koppenkarstein (2863 m), ki je le meter nižji od našega Triglava.

Dušan Škodič ponovno navdušuje z zgodovinskimi dejstvi, tokrat kako so Nemci videli prve vzpone na Triglav in o Domu Planika pod Triglavom, ki je bil nekoč Dom Marije Terezije. Zanimivi sta tudi dve koronski zgodbi - nagrajeni zgodbi letošnjega literarnega natečaja Planinskega vestnika.

Predstavljamo pa tudi zmagovalne fotografije fotonatečaja #LjubimGore 2021. Natečaj je PZS organizirala že peto leto zapored skupaj z uredništvom Planinskega vestnika in podjetjem CEWE.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, v katerem je razvozlana skrivnost izginulih copat, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, pisma bralcev, planinska organizacija, filmski festival in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!

Naročniki ga lahko najdete v svojih nabiralnikih, ostali pa v najbližji bolje založeni trgovini ali trafiki.
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!

 


Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

Dvojni poletni Vestnik o izjemni Veliki himalajski poti

ponedeljek, 22. julij 2024

Tokratna tema dvojne poletne številke je Velika himalajska pot - ki sta jo mojstrsko ubesedila in s fotografijami začinila zakonca in naša vrhunska alpinista svetovnega kova Marija in Andrej Štremfelj. Pred tem sta Veliko himalajsko pot, dolgo kar 1700 kilometrov, lansko jesen tudi prehodila.

Iskanje med novicami