sobota, 18. december 2021

Decembrski Vestnik o snežnih plazovih

Decembrska številka je skoraj popolnoma zimska. Že uvodna téma je povsem snežna, ali če hočete – plazovita. Osredotočili smo se na snežne plazove. Predstavljamo uporabne novosti projekta CROSSRISK, o katerem smo že pisali, tokrat pa smo projekt predstavili še podrobneje. Predvsem smo se osredotočili na spletne možnosti, saj – kot pravi avtor, poznavalec snega in plazov, Miha Pavšek – nam današnje informacijske tehnologije in spletna orodja omogočajo, da lahko naredimo praktično vse z domačega naslanjača. Svetujem vam, da si temo podrobno preberete, predvsem pa naj vam uporaba vseh mogočih spletnih prikazov preide v navado pred vsako turo.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Stenar, Križ, Dolkova špica in Škrlatica Dan Briški
V nadaljevanju predstavljamo še obsežen test plazovnih nahrbtnikov, kjer si lahko izberete ravno pravšnjega zase. Kot vedno primerjamo tehnično primernost izdelka, dosegljivost in ceno. Snežno paleto zaključuje prispevek o vertikalni sondaži, to je grafični prikaz meteorološke meritve višinskega prereza ozračja, ki nam razkrije pomembne informacije za primernejšo izbiro cilja naše ture. Izobraževalnih tem je torej cela paleta in prav je tako.

Z nami na pot vas vabimo na Avstrijsko Štajersko - avtor Andrej Mašera, tudi pisec številnih vodnikov, nas vabi na skoraj tritisočak Hoher Dachstein (manjka mu le pet metrov do te magične meje), na Hoher Gjaidstein (2794 m) in na Grosser Koppenkarstein (2863 m), ki je le meter nižji od našega Triglava.

Dušan Škodič ponovno navdušuje z zgodovinskimi dejstvi, tokrat kako so Nemci videli prve vzpone na Triglav in o Domu Planika pod Triglavom, ki je bil nekoč Dom Marije Terezije. Zanimivi sta tudi dve koronski zgodbi - nagrajeni zgodbi letošnjega literarnega natečaja Planinskega vestnika.

Predstavljamo pa tudi zmagovalne fotografije fotonatečaja #LjubimGore 2021. Natečaj je PZS organizirala že peto leto zapored skupaj z uredništvom Planinskega vestnika in podjetjem CEWE.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, v katerem je razvozlana skrivnost izginulih copat, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, pisma bralcev, planinska organizacija, filmski festival in v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!

Naročniki ga lahko najdete v svojih nabiralnikih, ostali pa v najbližji bolje založeni trgovini ali trafiki.
Srečno na vseh vaših poteh in varen korak!

 


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami