petek, 30. oktober 2009PZS

Napoved vsebine novembrskega Planinskega vestnika


Klikni na fotografijo za povečavo ...
V novembrski številki Planinskega vestnika Jana Remic v temi meseca piše o zgodovini rabeljskega rudnika in rudarjev iz Posočja. Tina Leskošek opisuje, kako je potekalo delo oskrbnika na Kriških podih, Tomaž Kumer pa predstavlja krožna planinsko pot Muta. Marjan Bradeško se je podal bos na Triglav, Dušan Škodič pa se je spomnil časov tihotapstva na Rapalski meji. O skupnih taborih mladih planincev Savinjskega MDO piše Manca Čujež. Mitja Peternel se je podal v Centralne Alpe s turnimi smučmi, urednica alpinizma Mateja Pate je obiskala Novo Zelandijo, Andrej Gosar pa mizasto goro nad Cape Townom, Table Mountain. V rubriki Na turo smo se podali na divji zahod Julijskih Alp. V rubriki Varno v gore pa pišemo o pokrivalih in rokavicah. Pogovarjali smo se z Lukom Krajncem, mladim alpinistom z vrhunsko plezalno sezono. V rubriki Alpininizem Marko Prezelj poroča o svoji zadnji odpravi Bhagirathi 2009, Nina Bernard se spominja vzpona dveh alpinistk v Ašenbrenerju, Bor Šumrada pa predstavlja smeri v Velikem vrhu nad Jezerskim. Sledijo še razne vesti, pisma bralcev in recenzije knjig.

Spletna stran Planinskega vestnika


Uredništvo PV


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami