sreda, 14. oktober 2009PZS

Izšel je oktobrski Planinski vestnik


Klikni na fotografijo za povečavo ...

V tokratni številki Planinskega vestnika predstavljamo Naj vrhove Alp po izboru bralcev: Matterhorn, Grossglockner, Eiger, Tri Cine, Mont Blanc, Watzmann, Grandes Jorasses, Monte Roso, Civetto in Weisshorn. Dopisnica iz Baške grape je napisala nekatera dejstva o graditvi koče na Črni prsti. Kako zapleteno pa je bilo včasih priti na Triglav, si lahko preberete v spominih iz leta 1951. Stalna sodelavca sta pripravila kratek pregled vremena v letošnjem meteorološkem poletju, povzpeli pa se bomo tudi na najvišji vrh Krete, Psilorotis.Na turo vas vabimo na Kalški Greben po nenavadnem in nekoliko težjem pristopu. Morda boste med potjo opazili kakšno tiso, ki jo tokrat predstavljamo v rubriki Varstvo narave in obenem preizkusili nov kos funkcionalnega perila, o katerem pišemo v rubriki Varno v gore. Naš intervjuvanec je Janez Bizjak, dolgoletni direktor Triglavskega narodnega parka in alpinist, ki je poznan tudi po knjigi Gore pod polnočnim soncem. Tokrat predstavljamo leto dni življenja alpinističnega pripravnika, ki svoje izkušnje nabiral v gorah nad Kamnikom, Metoda Humarja. Prebete lahko stalne rubrike, kot so Novice iz vertikale, Novice iz tujine, Literatura, Iz dejavnosti PZS ter društvene Novice in obvestila.


Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!


Spletna stran Planinskega vestnika

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami