sobota, 18. september 2021

Septembrski Vestnik je tu

Septembrska številka Planinskega vestnika ponovno prinaša veliko zanimivega branja. V prvem delu pišemo o državnem odlikovanju red za zasluge, ki ga je iz rok predsednika Slovenije Boruta Pahorja Planinski vestnik dobil ob 125-letnici izhajanja, ki smo jo obeležili lansko leto. Svoja mnenja in čestitke so podali tudi številni, ki redno berejo in spremljajo Planinski vestnik skozi čas. V nadaljevanju sledi tema meseca, posvečena štiridesetletnici Zakona o Triglavskem narodnem parku in še nekaterim drugim obletnicam naših parkov.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Mangart v jesenskih barvah Dan Briški
Pogovarjali smo se z Marjeto Keršič Svetel, veliko ljubiteljico gora, naravovarstvenico, interpretinjo naravne dediščine na zavarovanih območjih, morda pa jo najbolj poznate s televizijskih zaslonov, ko je leta nazaj pripravljala in vodila čudovite oddaje Gore in ljudje. 

Drugi intervju je s plezalko Martino Čufar Potard, nekdanjo svetovno prvakinjo v težavnostnem plezanju in večkratno zmagovalko na tekmah svetovnega pokala, ki je osvetlila olimpijsko zlato najboljše plezalke na svetu, Janje Garnbret, na letošnjih olimpijskih igrah v Tokiu.

V sredici Z nami na pot se podajamo v Obsotelje, kjer nas Franci Horvat vabi na Plešivec nad Olimjem, Bredič, Silavec in Vetrnik.
 
Pišemo še o prvem slovenskem sedemtisočaku, o Domu Planika pod Triglavom, ki praznuje letos stodeset let, pa o merjenju višine Triglava, o radijskih javljanjih iz planinskih koč, in tudi o tem, kako najti dobrega oskrbnika koče. Osvežili smo se še med slapovi in dolinami, v prvi pomoči pa boste našli številne koristne napotke in vzgojne vsebine.
 
Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček z vilo Krivopetko, novice iz vertikale, pisma bralcev, literatura, planinska organizacija, v spomin.
Iz uredništva vam želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
 
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih. 
Čudovite dni ter srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami