torek, 11. november 2008PZS

Izšel je Planinski vestnik


Klikni na fotografijo za povečavo ...
Leto se počasi bliža koncu, dnevi so krajši večeri pa daljši, zato le vzemite v roke novo številko Planinskega vestnika. Zbrali smo kar precej zanimivih člankov o Patagoniji, želeli pa smo vas tudi seznaniti z zgodovino razvoja prizadevanj za planinski muzej in z zgodovino planinskega doma na Kaninu. Sodelavec iz Srbije je napisal obsežen članek o Durmitorju, saj je vedno več Slovencev, ki zahaja v ta še precej neznan gorski svet. V novembrskih dnevih, ko je v gorah lahko že sneg, se lahko odpravite Na turo na Gorjance. Pogovarjali smo se z Jožetom Rovanom, predsednikom Komisije za turno kolesarstvo pri PZS, v rubriki Varno v gore pa smo se posvetili problemu nošnje pijače v gorah, v vseh letnih časih. Naša smer je tokrat posvečena Velikemu vrhu na Dleskovški planoti, vrhu, kjer lahko plezamo vse štiri letne čase. Z žalostjo v Vestniku tokrat objavljamo spominski članek vrhunskemu alpinistu Mihu Valiču, ki je preminil v gorah daleč od doma. Sledijo rubrike Alpinistične novice, Pisma bralcev, Literatura, Iz dejavnosti PZS, Novice in obvestila in nepogrešljiva Uganka.

Želimo vam veliko užitkov pri branju nove izdaje Planinskega vestnika.

Spletna povezava

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami