petek, 16. april 2021

Velike zveri in aprilski Planinski vestnik 2021

Tokrat se posvečamo velikim zverem v Sloveniji. Številni sodelavci Zavoda za gozdove Slovenije so z nami delili svoje znanje in izkušnje o rjavem medvedu, ki se počasi vrača tudi v alpski prostor, pa o volku in novih risih pri nas. Te živali so veličastne in javno mnenje je naklonjeno njihovi ohranitvi, politika pa žal posega tudi na to področje - področje ohranjanja naravnega okolja za nas in prihodnje rodove.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Medvedka z mladičem Dan Briški

Sledijo članki, ki prav tako navdušujejo in lahko rečem, da jih ne spreglejte: pogovor z vrhunskim alpinistom in avtorjem knjige Alpinist - s Silvom Karom, ki pravi, da želi prenašati znanje na mlajše; pa še nekaj spominov na v februarski nesreči preminulo Majo Lobnik, pregled nesreč v gorah v letu 2020, spomine na odpravo na Aconcaguo, zapis o pripovedkah s koroških in kamniških gora. Potepali smo se po zimskem Trnovskem gozdu in po Karnijcih, vabimo pa vas tudi na bivakiranje - kako, kdaj, na kakšen način, in kako če smo z otroki.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo na razglednike nad Benečijo, tokrat kar s kolesom, in sicer na Staro Goro, Kolovrat, Matajur in Mali Karman.

Sledijo stalne rubrike: kolumna, razmišljanje, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami