petek, 16. april 2021

Velike zveri in aprilski Planinski vestnik 2021

Tokrat se posvečamo velikim zverem v Sloveniji. Številni sodelavci Zavoda za gozdove Slovenije so z nami delili svoje znanje in izkušnje o rjavem medvedu, ki se počasi vrača tudi v alpski prostor, pa o volku in novih risih pri nas. Te živali so veličastne in javno mnenje je naklonjeno njihovi ohranitvi, politika pa žal posega tudi na to področje - področje ohranjanja naravnega okolja za nas in prihodnje rodove.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Medvedka z mladičem Dan Briški

Sledijo članki, ki prav tako navdušujejo in lahko rečem, da jih ne spreglejte: pogovor z vrhunskim alpinistom in avtorjem knjige Alpinist - s Silvom Karom, ki pravi, da želi prenašati znanje na mlajše; pa še nekaj spominov na v februarski nesreči preminulo Majo Lobnik, pregled nesreč v gorah v letu 2020, spomine na odpravo na Aconcaguo, zapis o pripovedkah s koroških in kamniških gora. Potepali smo se po zimskem Trnovskem gozdu in po Karnijcih, vabimo pa vas tudi na bivakiranje - kako, kdaj, na kakšen način, in kako če smo z otroki.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo na razglednike nad Benečijo, tokrat kar s kolesom, in sicer na Staro Goro, Kolovrat, Matajur in Mali Karman.

Sledijo stalne rubrike: kolumna, razmišljanje, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami