četrtek, 18. februar 2021

Februarski Vestnik o testu planinskih palic

Tema meseca februarske številke je namenjena planinskim palicam in testu le-teh. Verjamemo, da bo test marsikomu olajšal odločitev, kakšne palice kupiti.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Jutro na Štajerski Rinki Franci Horvat
V uvodniku urednik Vladimir Habjan opozarja in se spominja - v soboto pred izidom te številke je namreč v gorah umrlo pet ljudi. Trije v snežnem plazu v Kramarjevi smeri v severni steni Storžiča, turni smučar v Zahodnih Julijcih, še nekdo pa je zmrznil na Jeseniški planini v Karavankah. Prava katastrofa, ki jo bomo še dolgo pomnili. Tako kot se spominjamo najhujših gorskih nesreč: Turska gora 1997, Zelenica 1977, Škarjev rob leta 1937, prav blizu Kramarce.

Pogovarjali smo se s Karmen Klauro, oskrbnico priljubljene Češke koče na Spodnjih Ravneh, ki pravi, da mora biti oskrbnik varuh svojega okolja. Drugi sogovornik je Živan Veselič, univ. dipl. inž. gozd., ki se je leta 1988 javno uprl načrtom Rekreacijskega centra Sviščaki in občine Ilirska Bistrica, ki sta načrtovala izgradnjo smučišč na Snežniku, ter zasnoval gozdni rezervat, ki je bil z uredbo Vlade RS leta 2005 tudi formalno zavarovan.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo na potepe v ljubljanski okolici, do koder se lahko pripeljemo z javnim prevozom. Vabimo vas na Šmarno goro, Debenji vrh in Rašico.

Objavljamo zanimiv članek o avanturi nad prepadi v Dolomitih, zgodovinski članek o plazu na Vrdelem, o nočnem doživetju v bivaku, sledi peti del o zgodovini plezanja, zapis o prejemnikih najvišjih priznanj PZS za leto 2020, pišemo o 70-letnici PD Matica Murska Sobota, zanimiv je portret o Mauru Coroni, furlanskem pisatelju, kiparju in alpinistu, ne zamudite vzgojnih člankov o prvi pomoči in aplikaciji maPZS, s pomočjo katere se podamo na planinski izlet.

Sledijo stalne rubrike: razmišljanje, kolumna, Planinčkov kotiček, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura in planinska organizacija.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami