ponedeljek, 15. junij 2020

Junijska številka o gorskem vodništvu

Junijska številka je zunaj. V uvodniku se je odgovorni urednik Vladimir Habjan poslovil od preminulega našega alpinista svetovnega kova Toneta Škarje, o njem pišeta še urednica Mateja in Magda Šalamon. Škarji bo sicer posvečena julijsko-avgustovska številka. V tej številki v temi meseca pišemo o gorskem vodništvu, ki je letos pred dilemo, koliko bo sploh vodenja. Verjetno bolj v slovenskih kot tujih gorah. Daljši članek je o vodenju na Antarktiki, kjer je alpinist Marko Prezelj kot gorski vodnik že trikrat.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Podzemni svet Antarktike Marko Prezelj

Intervju s Tomažem Rotarjem je naredila Anka Rudolf. Izvedeli boste, kako je biti po osvojenih treh osemtisočakih (med njimi je Tomaž stal na Everestu) povabljen na mednarodno odpravo, katere cilj je bil stopiti na vrh K2 pozimi - kar ni uspelo še nikomur.

Pišemo še o gorah doma in v tujini, o pohodniških, pa tudi plezalnih turah. Preberite tudi o odpravi slovenske mladinske alpinistične reprezentance v indijsko Himalajo - Zanskar in o nestorju planinstva v Bosni in Hercegovini Dragu Bozji, ki ima korenine v Sloveniji. Štirje članki so posvečeni v spomin alpinistu Igorju Mezgecu, ki se je poslovil maja, spisali pa so jo člani postojnske naveze. Članke krasijo izredno lepe Igorjeve fotografije.

V rubriki Z nami na pot Vladimir Habjan piše o vzponu na štiri tritisočake v šestih dneh, našli boste opise za Monte Viòz, 3645 m, Piz Palü, 3901 m, Pizzo Badile, 3308 m, in Punta dei Tre Scarperi/Dreischusterspitze, 3145 m. Ture so različnih zahtevnosti.

Sledijo stalne rubrike: planinčkov kotiček, kolumna, novice iz vertikale, literatura, planinska organizacija, obletnica, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in pazite nase, varen korak!

pdf_icona Kazalo


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami