sreda, 15. april 2020

Aprilski Planinski vestnik o športnem plezanju

V aprilski številki Planinskega vestnika smo se v prvem delu revije posvetili športnemu plezanju včeraj, danes in jutri. Dejstvo je, da smo Slovenci plezalni narod, eden največjih na svetu in kljub vse večji priljubljenosti športa po zemeljski obli lahko korak z nami zadnja leta držijo le Japonci.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Letošnjo pomlad bomo, kot kaže, gorske rožice gledali le na slikah. Oton Naglost

V pogovor smo med črke in stavke povabili Gorazda Hrena, trenerja športnega plezanja in selektorja slovenske reprezentance v športnem plezanju.
Drugi intervju pa je z Michelom Piolajem, alpinistom, ki je postavil prvenstvene smeri v Grčiji, Turčiji, na Sardiniji, v Patagoniji, Pakistanu, Maleziji, Švici in seveda v masivu domačega Mont Blanca, pod katerim živi.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo v Posavsko hribovje, na pohode v občini Ivančna Gorica, in sicer na Romanovo pot, Viridino pot, Pot dveh slapov in na Lavričevo pot.

Zabeležili smo smučarski spust z vrha Slovenije, pišemo o izgorelosti in kako blagodejni so učinki gora pri nabiranju duševnih moči.
Predstavljamo stalna sodelavca revije, ilustratorja Jerneja Myinta in varuhinjo slovenskega jezika Vero Šeško.
V Planinčkovem kotičku bodo najmlajši naši bralci brali napeto zgodbo o živalski (ne)sreči na Veliki planini, v raznih doživetjih z gora in po svetu smo turno smučali v Tatrah, se potepali po Komni, pišemo o vodnikih do prve svetovne vojne, o 50-letnici evropskih pešpoti, o planinski zaobljubi, knjigah PZS v e-knjižnici in e-knjigarni Biblos in srčkanemu kotičku v krnskem pogorju.
Tokratna kolumna pa je napisana na aktualno temo o koronavirusu.

Sledijo stalne rubrike: novice iz vertikale, literatura, novice, planinska organizacija, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in pazite nase!
Gore nas bodo počakale.

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami