četrtek, 12. marec 2020

Marčni Planinski vestnik

Tema meseca se nam je dobesedno posvetila - v njej namreč obširno pišemo o testu naglavnih svetilk. Našli boste koristne nasvete, podrobne podatke, primerjave in vse, kar si želite vedeti pred nakupom naglavne svetilke.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Pomlad je pred vrati. Ojstrica iz Robanovega kota Oton Naglost

Anton Sazonov - Tonač je letošnji prejemnik priznanja za življenjsko delo v alpinizmu in ime meseca februarja na radiu Val 202. Mi pa smo ga povabili na pogovor, gotovo vas bo navdušil.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo nad v Karnijce, in sicer v okolico prelaza Passo di Monte Croce Carnico, na Cimo Avostanis (2193 m), Monte Terzo (2034 m), Monte Floriz (2184 m) in Cresto Verde (2086 m).

Pišemo o našem praznovanju 125-letnice z veseloigro Uredniki gredo v nebesa, o osnovnih podatkih o današnjem stanju na področju varstva narave, kako varneje v gore, kaj narediti, če pride do padca, zvina, o povečanju števila članstva v planinski organizaciji, podelitvi priznanj najuspešnejšim na področju alpinizma, športnega in lednega plezanja ter turnega smučanja, ki so s svojimi dosežki najbolj zaznamovali leto 2019. Podali smo se na konferenco o planinskem gospodarstvu, na filmski festival in v zgodovino med planšarje.

Veliko doživetij je našlo pot v marčno številko Vestnika, med njimi o pomladi na Volovji rebri, o odpravi na Gjačung Kang, od katere mineva dvajset let, o prelepem sončnem vzhodu na Mojstrovkah.

Sledijo stalne rubrike: kolumna, novice iz vertikale, športnoplezalne novice, literatura, planinska organizacija, film, v spomin - kjer se spominjamo častnega člana PZS in častnega predsednika PD PTT Jožeta Dobnika, in alpinista Sandija Blažine, pionirja slovenskega povojnega alpinizma in prizadevnega planinskega delavca.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih.
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

Z novembrskim Planinskim vestnikom na trekinge

petek, 17. november 2023

V osrednjem delu novembrske številke Planinskega vestnika, ki je pester z različnimi prispevki in s čudovitimi fotografijami, se podajamo na trekinge. V deželo nomadov - v Kirgizijo, ki ji pravijo Švica centralne Azije, in med tisočere obraze Nepala pod Himalajo.

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

V oktobrskem Vestniku o umetnih plezalnih stenah pri nas

sreda, 18. oktober 2023

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika so umetne plezalne stene. "Če bi pred sto leti nekemu alpinistu predstavili prihodnost in razvoj alpinizma ter plezanja v naslednjih desetletjih, bi nas najbrž prav pisano pogledal. Verjetno bi se mu zdelo čudno, da se bodo ljudje od preživljanja časa v gorah, v naravi, preusmerili v zaprte telovadnice z bolj ali manj visokimi stenami in nanje pritrjenimi umetnimi oprimki. Če pa bi mu omenili, da bo športno plezanje leta 2020 olimpijska disciplina, nam prav gotovo ne bi verjel," je v uvodnem članku teme razmišljala avtorica. Pišemo tudi o tem, kateri center je bil prvi pri nas, kje vse so plezalni centri v naši deželi, kako nastanejo plezalne stene, pa tudi o tem, da so v Slovenski Bistrici v oktobru odprli največji plezalni center v Sloveniji.

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

Septembrski Vestnik o čudovitih slikah Danila Cedilnika - Dena

ponedeljek, 18. september 2023

Po poletnem premoru smo morali stopiti skupaj in tu je nova številka zanimivega branja. Kar izstopa, je gotovo - morate priznati - naslovka. To je ena od slik Danila Cedilnika - Dena, priznanega slikarja, alpinista, gorskega vodnika in reševalca. Pravi esej o slikah je napisal sociolog kulture Igor Škamperle.

Iskanje med novicami