petek, 14. februar 2020

Jubilejni Planinski vestnik, februar 2020

Tema meseca je posvečena Gregu Lačnu, ki se je v začetku letošnjega leta smrtno ponesrečil v Grintovcih. Prijatelji, soplezalci so delili z nami svoje misli in čudovite spomine.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Viharnik, ki še vedno stoji - tako kot Planinski vestnik Oton Naglost
Uvodnik našega odgovornega urednika Vladimirja Habjana in prvi članek februarske številke pa sta posvečena seveda našemu častitljivemu jubileju, 125-letnici Planinskega vestnika, ki je prvič izšel 8. februarja 1895 in je najstarejša slovenska revija, ki še izhaja.

Na intervju smo povabili alpinistko Lidijo Honzak, resnično damo slovenskega alpinizma, ki je začela plezati leta 1978, z Nežo Erznožnik pa je Andreja Erdlen naredila terenski intervju.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo nad dolino Maltatal v Avstriji, in sicer na Tandlspitze, 2633 m, Seemannscharte, 2695 m, Ritterkar, 2700 m in na tritisočak Schneewinkelspitze, 3016 m.

Pišemo o podelitvi najvišjih priznanj PZS za leto 2019, o Tonetu Škarji, novem častnem članu PZS, pa tudi o velikem alpinistu in planinskem publicistu, cesarsko-kraljevem univerzitetnem profesorju dr. Johannesu Frischaufu. Potepamo se po bosansko-hercegovskih planinah, spominjamo se odprave JAHO 68 in strmin življenja, preberite pa tudi zanimiv doživljajski članek o hribovskih malicah in južinah.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, miniatura, novice iz vertikale, pisma bralcev, planinska organizacija, film, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih. 
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Junijski Vestnik o smrti in življenju

Junijski Vestnik o smrti in življenju

četrtek, 19. junij 2025

V junijski številki Planinskega vestnika v temi meseca pišemo o smrti, smrti v gorah in spoprijemanju z njo, z izgubo tovarišev, prijateljev, najbližjih ..., pa o vračanju in vztrajanju nazaj v življenje - od bolečine do spoštljivega spomina. Z nami delijo svoja razmišljanja številni, ki so bili pripravljeni deliti svoje izkušnje, bolečino, dojemanje smrti in uvide o njej. In nenazadnje po srečanju s smrtjo ugotavljajo, da gore vendarle so življenje in življenje je kljub vsemu "pozitiv vajbrejšn".

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Iskanje med novicami