petek, 14. februar 2020

Jubilejni Planinski vestnik, februar 2020

Tema meseca je posvečena Gregu Lačnu, ki se je v začetku letošnjega leta smrtno ponesrečil v Grintovcih. Prijatelji, soplezalci so delili z nami svoje misli in čudovite spomine.

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Viharnik, ki še vedno stoji - tako kot Planinski vestnik Oton Naglost
Uvodnik našega odgovornega urednika Vladimirja Habjana in prvi članek februarske številke pa sta posvečena seveda našemu častitljivemu jubileju, 125-letnici Planinskega vestnika, ki je prvič izšel 8. februarja 1895 in je najstarejša slovenska revija, ki še izhaja.

Na intervju smo povabili alpinistko Lidijo Honzak, resnično damo slovenskega alpinizma, ki je začela plezati leta 1978, z Nežo Erznožnik pa je Andreja Erdlen naredila terenski intervju.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo nad dolino Maltatal v Avstriji, in sicer na Tandlspitze, 2633 m, Seemannscharte, 2695 m, Ritterkar, 2700 m in na tritisočak Schneewinkelspitze, 3016 m.

Pišemo o podelitvi najvišjih priznanj PZS za leto 2019, o Tonetu Škarji, novem častnem članu PZS, pa tudi o velikem alpinistu in planinskem publicistu, cesarsko-kraljevem univerzitetnem profesorju dr. Johannesu Frischaufu. Potepamo se po bosansko-hercegovskih planinah, spominjamo se odprave JAHO 68 in strmin življenja, preberite pa tudi zanimiv doživljajski članek o hribovskih malicah in južinah.

Sledijo stalne rubrike: Planinčkov kotiček, miniatura, novice iz vertikale, pisma bralcev, planinska organizacija, film, v spomin.

Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!
Poiščite ga v svojem kiosku ali v spletni trgovini PZS, naročniki pa kar doma v svojih nabiralnikih. 
Srečno in varen korak na vseh vaših poteh!

 


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami