četrtek, 21. november 2024, ob 10. uriPZS

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Brati gore v Kamniku

Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda! V njegovem domačem Kamniku pod krovom festivala Brati gore. Na mednarodni dan gora, 11. decembra, se bo v prostorih GRS Kamnik ob 18. uri s soavtorjem in urednikom knjige Iskrì se beseda Žarkom Rovščkom ter neutrudnima Francetom Malešičem in Bojanom Pollakom pogovarjala Mojca Volkar Trobevšek. Vabljeni!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda so literarna zapuščina njegovih bogatih življenjskih izkušenj v alpinizmu in himalajizmu, ki jo je uredil publicist Žarko Rovšček. Kot poudarja, nam dajejo priložnost, da sežemo v globino njegovih življenjskih modrosti, razmišljanja in iskrivih odzivov na dogajanja okrog sebe: "Naj se tudi po Tonetovem odhodu še naprej neti njegov pronicljivi duh, naj se iskrí njegova beseda!"

Iskrì se beseda Toneta Škarje | Brati gore v Kamniku

Tonetova beseda se bo v njegovem domačem Kamniku, kjer je bil desetletje načelnik AO PD Kamnik in nato GRS Kamnik, iskrila prav na mednarodni dan gora, 11. decembra 2024.

Pod krovom festivala Brati gore se bo v prostorih Društva Gorske reševalne službe Kamnik (Fužine 74, 1241 Kamnik) ob 18. uri s soavtorjem in urednikom knjige Iskrì se beseda Žarkom Rovščkom ter neutrudnima Francetom Malešičem in Bojanom Pollakom, ki sta pomagala pri nastajanju knjige, pogovarjala Mojca Volkar Trobevšek.

Toplo vabljeni!

skarja_rovscek_iskri_se_beseda
Izbrana dela Toneta Škarje z naslovom Iskrì se beseda, ki so izšla pri Planinski založbi, je uredil publicist Žarko Rovšček.

Alpinist, gorski reševalec, gorski vodnik, pisatelj in fotograf Tone Škarja (1937-2020) je s svojim vsestranskim, zavzetim in izjemnim delovanjem pustil neizbrisen pečat v slovenskem in svetovnem alpinizmu. Sodeloval je na 18 alpinističnih odpravah, odprava na Everest leta 1979 pa še danes velja za največji organizacijsko-logistični zalogaj v zgodovini slovenskega himalajizma. 

Bil je tudi zelo plodovit pisec, avtor več knjig, predvsem o odpravah in svoji alpinistični poti. Njegov podpis nosijo avtobiografska dela Stene mojega življenja (1975), Jalung Kang (1987), Kangčendzenga, gora usode (2008) in Po svoji sledi (2011), ki je svojevrsten dokument alpinizma Škarjeve dobe. Bil je soavtor številnih književnih del, poleg tega so o starosti slovenskega alpinizma posneli celovečerni dokumentarni film Tone, javi se! (2015).

Čeprav njegovo pisanje razkriva natančnega in kritičnega opazovalca, včasih tudi hladnega analitika, iz njegovih del veje občutek za pustolovščino, odlikuje jih tudi globoka, skoraj filozofska misel o alpinizmu, predvsem pa človečnost, ugotavlja Žarko Rovšček, ki v uvodu knjige zapiše: "Trenutki slovesa ob zaključku bogate življenjske poti Toneta Škarje, tako kot njegovo življenje in delo, se počasi in nezadržno pretakajo v naše spomine, v zgodovino. Ob branju njegove literarne zapuščine nas ponovno bogatijo nova spoznanja o njem, o dobi, ki jo je preživel, o vsem, do česar se je v svojem plodnem življenju dokopal. Večino svojih dejanj, razmišljanj, pogledov in vizij je tako vestno beležil, da se od nas nikoli ne more povsem posloviti, saj njegovo besedno izročilo mimo vseh življenjskih zakonov ostaja med nami, nas spodbuja in nam ob prebiranju še vedno lepša vsakdan. Bil je človek, ki vsega, kar je dajal 'nekoristnemu svetu' in kar je ta dajal njemu, ni jemal le zase, ampak je vse to delil tudi z drugimi."

brati_gore_2024

Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami