torek, 21. november 2023, ob 21.30 uriPZS

Dušan Škodič: Triglav je naš | Slovenski knjižni sejem

Težko pričakovana knjiga Triglav je naš na novo osvetljuje začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem. O nastajanju knjige, osupljivih zgodovinskih odkritjih in zapolnjevanju vrzeli o začetkih organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem Dušan Škodič spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni v sredo, 22. novembra, ob 12. uri na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani!

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Triglav je naš, nova knjiga neumornega raziskovalca planinske zgodovine Dušana Škodiča, ob letošnji 130. obletnici ustanovitve Slovenskega planinskega društva (SPD), predhodnika Planinske zveze Slovenije (PZS), na podlagi nepričakovano odkritih arhivov na novo osvetljuje začetke organiziranega planinstva in alpinizma na Slovenskem.

Gre za obdobje, v katerem so slovenske gore zaznamovali najprej posamezniki, od druge polovice 19. stoletja pa zlasti Nemško in avstrijsko planinsko društvo (DÖAV), ki je v našem prostoru pustilo globoke sledi, tudi v povezavi s Slovenskim planinskim društvom (SPD). Razvoj organiziranega planinstva in alpinizma v Avstroogrski monarhiji je bil prepleten s prebujanjem narodne zavesti, ki je trčila ob hotenja tukaj živečih Nemcev, ki so te gore prav tako imeli za svoje.

triglav_je_nas_dusan_skodic
O nastajanju knjige Triglav je naš, osupljivih zgodovinskih odkritjih in zapolnjevanju vrzeli o začetkih organiziranega planinstva in alpinizma v času SPD Dušan Škodič spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu. Vabljeni v sredo, 22. novembram ob 12. uri na Gospodarsko razstavišče v Ljubljani!

Knjiga prinaša nazoren opis dejavnosti SPD in nemških podružnic, v ozadju katerih se kažejo groba nacionalna trenja in zakulisne špekulacije, ki so se prenesle tudi v gore. Iz knjige odseva realnost življenja v tedanji narodnostno pisani monarhiji. Po njenem razpadu so nastale nove države, čas začetkov planinstva in alpinizma pa je prekrila namerna pozaba, ki je ohranila le črno-bela poglavja, ki so predstavljala predvsem plehko fasado.

Nepričakovano odkritje izgubljenega arhiva v Innsbrucku leta 2021 je omogočilo zapolniti nastale razpoke v času in na novo osvetliti zgodovino našega planinstva in alpinizma, ki je mnogo zanimivejša od do zdaj znane, predvsem pa vse skupaj dobi pravi smisel.

Vljudno vabljeni na prvo predstavitev knjige.

O nastajanju knjige Triglav je naš, osupljivih zgodovinskih odkritjih in zapolnjevanju vrzeli o začetkih organiziranega planinstva in alpinizma v času Slovenskega planinskega društva Dušan Škodič spregovori na Slovenskem knjižnem sejmu.

Z mojstrom pisane in govorjene besede se bo v sredo, 22. novembra, ob 12. uri na Pisateljskem odru (v dvorani Kocka) na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, pogovarjala Manca Ogrin. 

--------------------------
Povezane novice:
39. Slovenski knjižni sejem po planinsko - dobrodošli!
Triglav je naš - nova zgodovinska odkritja Dušana Škodiča
Dušan Škodič: Po odkritju skritega zaklada - arhiva Kranjske sekcije DÖAV je Triglav še za odtenek bolj naš #podcast
Brati gore | Triglav je naš ob 130-letnici PZS v Kamniku

Novembrski Vestnik z odpravami

Novembrski Vestnik z odpravami

nedelja, 17. november 2024

Novembrska številka Planinskega vestnika je posvečena odpravam naših alpinistov, ki pritrjujejo Grošljevi misli, da se je z vsake odprave vrnil drugačen. Iskali smo povezavo med tremi na videz popolnoma različnimi odpravami, ki pa so alpinistom pustile globok pečat in mogoče celo postavile temelj uspešnejšim odpravam, ki šele prihajajo. Na naslovnici, katere avtor je naš vrhunski alpinist Marko Prezelj, je prikaz drugega dneva prvega vzpona na Nanada Shori, 6344 m. V ozadju vzhodni vrh Nanda Devi.

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

Naša najbolj nakodrana vezna pot v oktobrskem Vestniku

četrtek, 17. oktober 2024

Tema oktobrske številke Planinskega vestnika, ki ga na naslovnici krasijo zlati macesni z Ledvičko v dolini Triglavskih jezer, je Idrijsko-Cerkljanska planinska pot v devetih etapah. Zakaj je dobila ta najbolj nakodrana vezna pot svoje mesto v Planinskem vestniku, kaj vse je na njej doživel naš odgovorni urednik Vladimir Habjan in kako jo vidi intervjuvanka Anka Rudolf, ki je poskrbela v PD Idrija za izid novega vodnika po tej poti, boste izvedeli v tem Vestniku.

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

Drugačno doživljanje gora - gremo na soteskanje!

sreda, 18. september 2024

Tema septembrske številke je drugačno doživljanje gora - podajamo se na soteskanje po Furlaniji. Soteskanje je dejavnost, ki se danes vse bolj uveljavlja v svetu, čeprav sta se posebna tehnika in oprema, ki olajšata gibanje po ozkih vodnatih strugah, razvili dokaj pozno. Temo krasijo izjemne fotografije.

Iskanje med novicami