petek, 23. junij 2023, ob 7. uriPZS

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Intervju je tokrat z Antonom Črvom - Tonetom, pravim poznavalcem poti na območju Cerkljanskega in Šentviške planote, ki je hkrati svetovni rekorder v digitalni tehniki na področju radioamaterstva.

Raziskujemo Severni Zob, prepareli stolp na grebenu Mož v Karavankah, pišemo o skalnatih muzah - Alpah po svetu, podajamo se v svet neznanega - v jamo Vranja peč, pišemo o usmerjanju obiskovalcev in prometa v Julijcih, pa o doživetjih in najstniških preizkušnjah v gorah, potepamo se po neznanih gorah daljne Mongolije, nadaljuje se zbodba izpod Himalaje, našli boste tudi čudovite razlage o atmosferskih optičnih pojavih, kot so glorija, mavrica, hálo, venec in fata morgana; in predstavlja se vam članica uredniškega odbora Planinskega vestnika Mateja Pate.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo med čare južnega dela Karnijcev, in sicer v dolino Montanaia, do bivaka Perugini, na Monte Pramaggiore (2478 m), Monte Ressetum (2067 m) in na Monter Cornet (1792 m)

Sledijo stalne rubrike: kolumna, razmišljanje, literatura, novice iz vertikale, planinska organizacija, Triglavski narodni park in v spomin.


Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!


PDFKazalo


Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

Majski Vestnik o ustvarjalnosti Damirja Šantka

petek, 16. maj 2025

V majski številki Planinskega vestnika izpostavljamo ustvarjalnost Damirja Šantka iz Planinske zveze Hrvaške, ki kar prekipeva od dejavnosti. Aktiven je v raznih odborih in komisijah, piše članke za revijo Hrvatski planinar, piše knjige o svojih gorniških podvigih na visoke in nižje vrhove, poroča o svojih potovanjih po vseh celinah sveta, piše zgodbe za otroke in mlade, se potaplja in o tem je napisal knjige, riše stripe, fotografira, pel in nastopal je z več ansambli, izdal več albumov ... Spoznajte torej nadvse zanimivega človeka in predvsem njegovo ustvarjalnost.

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

Aprilski Vestnik o strahu v gorah

sreda, 16. april 2025

V letošnji aprilski številki naše in vaše naj revije Planinski vestnik je tema meseca Strah v gorah. Strah je naš življenjski sopotnik, neotipljiv kot naša senca je v naši za vesti in globoko v podzavesti. Koliko obrazov strahu smo spoznali v gorah? V mini anketi o tem, česa nas je najbolj strah v gorah, smo dobili 147 odgovorov, in med vsemi je največ odgovorov požel strah pred nenadno spremembo vremena. Kateri strahovi še sledijo ter zakaj se sploh pojavi strah in kako najti ravnotežje med odsotnostjo in prisotnostjo strahu, pa najdete v tej številki Planinskega vestnika.

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Iskanje med novicami