petek, 23. junij 2023, ob 7. uriPZS

Junijski Vestnik o gorniški literaturi in Karnijcih

Tokratna tema meseca junijske številke je gorniška literatura, o čem se največ piše, kako ne pisati gorniške literature, če ne želimo dolgočasne knjige, kako pišejo naši alpinisti in publicisti, kot so Andrej in Marija Štremfelj, Dušan Jelinčič, Matevž Lenarčič, Bogdan Biščak, Silvo Karo in kako je bistvo literature: »Kdor piše, nekaj da; kdor bere, nekaj dobi.«

Klikni na fotografijo za povečavo ...
Intervju je tokrat z Antonom Črvom - Tonetom, pravim poznavalcem poti na območju Cerkljanskega in Šentviške planote, ki je hkrati svetovni rekorder v digitalni tehniki na področju radioamaterstva.

Raziskujemo Severni Zob, prepareli stolp na grebenu Mož v Karavankah, pišemo o skalnatih muzah - Alpah po svetu, podajamo se v svet neznanega - v jamo Vranja peč, pišemo o usmerjanju obiskovalcev in prometa v Julijcih, pa o doživetjih in najstniških preizkušnjah v gorah, potepamo se po neznanih gorah daljne Mongolije, nadaljuje se zbodba izpod Himalaje, našli boste tudi čudovite razlage o atmosferskih optičnih pojavih, kot so glorija, mavrica, hálo, venec in fata morgana; in predstavlja se vam članica uredniškega odbora Planinskega vestnika Mateja Pate.

V rubriki Z nami na pot vas vabimo med čare južnega dela Karnijcev, in sicer v dolino Montanaia, do bivaka Perugini, na Monte Pramaggiore (2478 m), Monte Ressetum (2067 m) in na Monter Cornet (1792 m)

Sledijo stalne rubrike: kolumna, razmišljanje, literatura, novice iz vertikale, planinska organizacija, Triglavski narodni park in v spomin.


Želimo vam prijetno branje Planinskega vestnika!


PDFKazalo


Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

Marčni Planinski vestnik o Jožetu Abramu

ponedeljek, 17. marec 2025

V letošnji tretji številki naše revije Planinski vestnik vam prinašamo zanimivo branje o Jožetu Abramu ob njegovi 150-letnici rojstva. "Bil je eden najplemenitejših ljudi," je v temi meseca uvodoma zapisala avtorica Majda Debeljak. Jože Abram (1875-1938) je bil slabo poznan, a pomemben Slovenec, ki je zaznamoval svoj čas in predvsem med Primorci pustil globok pečat. Kot duhovnik je služboval v Trenti, hkrati pa je bil navdušen gornik, planinski pisatelj, pesnik, prevajalec in dramatik ter narodni buditelj. V njegov krog ljudi so sodili tako takratni gorski vodniki kot tudi dr. Julius Kugy.

Planinski vestnik praznuje 130 let!

Planinski vestnik praznuje 130 let!

sreda, 19. februar 2025

Februarski Planinski vestnik je praznično obarvan, saj praznujemo 130 let od prve številke Vestnika! Tema je zanimiva, začne se z uvodnikom Žarka Rovščka in s člankom o zimzelenem viharniku izpod peresa izvrstnega Igorja Škamperleta. Pogledali smo tudi, kje smo ga "biksnili" mi in kako nam jo je zagodel tiskarski škrat, Ažbe Polšak pa je ustvaril odličen strip na temo obletnice.

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

Vestnik v leto 2025 z Mojstranškimi vevericami

petek, 17. januar 2025

Januarski planinski vestnik je že izšel. V tokratni temi meseca pišemo o Mojstranških vevericah - plezalnih legendah iz Mojstrane. Ti mladi fantje so v šestdesetih in sedemdesetih letih prejšnjega stoletja prispevali k izjemnemu obdobju slovenskega alpinizma. Točno so vedeli, kaj si želijo, ob tem pa so si tudi upali in znali to izpeljati. Kdo so bile te naše legende, kaj vse so preplezali in doživeli, pišemo v osrednji temi, katere avtor je Vladimir Habjan, ki je tudi avtor ravnokar izdane knjige o Mojstranških vevericah.

Iskanje med novicami